Numer 64 – 1/2016

Podpisz swój kieliszek

Znaczniki do kieliszków i szklanek należą do tych drobiazgów, które wprawdzie nie są w domu niezbędne, ale zdecydowanie ułatwiają życie, a w tym przypadku zabawę. Maleńkie figurki, kwiatki czy obrączki przyciągają uwagę kolorem i formą, a ponieważ w komplecie nie ma nigdy dwóch identycznych, to każdy imprezowicz bez trudu rozpozna swoje naczynie. Dzięki temu nie ma ryzyka pomyłki i nie trzeba już chodzić z kieliszkiem w dłoni ani stawiać go w zakamarkach, by ktoś inny z niego się nie napił.

Szklany świat

Szkło to materiał, dzięki któremu przestrzeń zyskuje wyjątkowo elegancki charakter. Zależnie od skali użytych elementów, ich stopnia przezierności, barwy i struktury nadaje ono wnętrzu odpowiedni styl, a przy tym jest wyjątkowo łatwe do utrzymania w czystości i pozostaje niezmiennie piękne pomimo upływającego czasu.

Nowoczesne technologie produkcji umożliwiają poprawę wytrzymałości szkła i nadają mu różne, niezwykłe cechy wpływające na jego atrakcyjność i funkcjonalność. Dziś to materiał nie tylko praktyczny i higieniczny, ale też wyjątkowo dekoracyjny. Szkło samo w sobie jest eleganckie, a dodatkowo można je zdobić za pomocą wielu metod, m.in. piaskowania, lakierowania, naklejania lub wklejania między tafle folii, drukowania, trawienia kwasem, fuzingu, żywicowania. Szkło może być przy tym bezpieczne i po rozbiciu nie rozsypywać się na drobne, ostre elementy.

Szara elegancja

Od dłuższego czasu w kuchni królują odcienie szarości. Szare blaty, elementy wykończeniowe i akcesoria nadają wnętrzu nowoczesny i elegancki charakter. Teraz do modnych dodatków dołączyły produkty szwajcarskiej marki Peka w głębokim, antracytowym kolorze, które doskonale komponują się z drewnianymi i monochromatycznymi meblami.

Foster w Polsce

Foster oferuje sprzęt do kuchni klasy premium, który przyciąga wzrok wspaniałym wzornictwem i zaskakuje niespotykanym bogactwem oferty. Do tej pory marka znana była głównie branżystom i projektantom odwiedzającym międzynarodowe targi we Włoszech i w Niemczech. Teraz sytuacja się zmieni, bo włoski producent ma już swojego przedstawiciela w naszym kraju.

W nich jest pasja

Piekarnik to jeden z najważniejszych sprzętów w kuchni, który przeszedł długą drogę ewolucji. Jednak niewielu amatorów gotowania zdaje sobie sprawę, że kluczową rolę w technicznym wyścigu na tym polu odegrała niemiecka marka Gaggenau. Wprowadziła ona szereg epokowych wynalazków – m.in. pierwszy na świecie piekarnik do zabudowy, funkcję samooczyszczania pyrolitycznego i piekarnik parowy. Kwintesencją współczesnych możliwości piekarników Gaggenau są najwyższe modele z serii 400.

Oszczędniej, lepiej, szybciej

W dziedzinie pralnictwa producenci wciąż mają wiele do zrobienia, bo wymagania konsumentów są coraz większe i bardziej skonkretyzowane. Z jednej strony pojawiają się postulaty ekonomiczne, związane z dążeniem do oszczędności wody i energii elektrycznej, a z drugiej potrzeba właściwej dbałości o wszystkie prane tkaniny – nawet te, które dotąd mogły być czyszczone tylko w pralniach chemicznych. Stale aktualne pozostają też kwestie prostej i zabierającej jak najmniej czasu obsługi urządzeń.

Dziś już nikt nie wyobraża sobie życia bez pralki, dlatego przy zakupie tego urządzenia nie warto oszczędzać. By mogło nam ono służyć długo i bezawaryjnie, należy dobrze określić własne potrzeby w tej materii. Być może zdecydujemy się na coraz popularniejszą pralko-suszarkę albo na dwa urządzenia: pralkę i suszarkę. Pierwsza decyzja przed wyruszeniem do sklepu powinna dotyczyć wyboru miejsca, w którym urządzenie ma stanąć. Od tego zależą bowiem rozmiary poszukiwanego modelu i sposób jego otwierania: od góry lub od przodu. Pralki z otwieranym frontem mają większą pojemność bębna, a ich górna część może być wykorzystana jako dodatkowa półka lub miejsce odstawcze. Taką pralkę można też umieścić w zabudowie kuchennej.

W rozmiarze XL

Spieki kwarcowe włoskiej firmy Laminam to doskonała alternatywa dla naturalnego kamienia. Płyty stworzone z naturalnych surowców są nie tylko lżejsze, ale mają też lepsze parametry techniczne i są łatwiejsze w obróbce oraz utrzymaniu. Jednak tym, co decyduje o ich rosnącej popularności, jest wyjątkowe piękno i elegancja.
Najnowszą ofertą Laminamu są płyty XL12+ o zwiększonym formacie 324×162 cm i grubości 12 mm, dodatkowo wzmocnione od spodu siatką z włókna szklanego. Duży rozmiar ułatwia montaż i minimalizuje ilość łączeń, dzięki czemu powstaje efektowna i niezwykle trwała powierzchnia.

Kobiecy świat

Prezentowane wnętrze jest owocem współpracy dwóch kobiet: projektantki oraz właścicielki i tę kobiecą staranność w doborze detali widać na każdym kroku. Mieszkanie jest jasne, subtelne i lekkie, a przy tym bardzo dekoracyjne. Decydują o tym drobiazgi, takie jak choćby stojąca w korytarzu srebrna konsola w stylu art deco, efektowna mozaika ścienna czy kwiatowe kompozycje.

Zaaranżowana w jasnych tonacjach przestrzeń wydaje się większa niż jest w rzeczywistości. Mieszkanie ma bowiem stosunkowo niewielką powierzchnię 60m2. Jego wyposażenie to w większości meble wykonane na indywidualne zamówienie, co pozwoliło na maksymalne wykorzystanie dostępnej kubatury.

Domowa galeria

Już od progu witają wchodzących intrygujące obrazy i grafiki, wypełniające niemal każdy wolny skrawek ścian. Nowoczesna sztuka prezentuje się wspaniale w tym surowym, nieco industrialnym otoczeniu, które bardziej przypomina amerykańską galerię niż wnętrze mieszkalne. Bez wątpienia to obrazy są głównymi bohaterami tego apartamentu.

Właściciele mieszkania są pasjonatami sztuki i zależało im na tym, by wnętrze było przede wszystkim tłem dla wyeksponowania kolekcji obrazów. Dlatego przestrzeń ma charakter loftu o stonowanej, szaro-białej kolorystyce i elementach typowych dla tego stylu. Zwiększona wysokość pomieszczeń i odsłonięte fragmenty surowych, betonowych konstrukcji budują klimat typowy dla nowoczesnej galerii sztuki. Sama kuchnia, pomimo sporych rozmiarów, jest na tyle subtelna, że idealnie wtapia się w otaczającą przestrzeń, stając się integralną częścią całej strefy dziennej apartamentu.

Gaggenau w Aruanie

Niemiecka marka luksusowego sprzętu agd Gaggenau ma w Polsce nowego ambasadora. Został nim Witek Iwański – utalentowany i uhonorowany wieloma prestiżowymi tytułami Szef Kuchni w renomowanej restauracji Aruana. Wyznaje on filozofię kuchni niecodziennej, bazującej na łączeniu nieoczywistych składników, a jednocześnie jego sposób gotowania jest prosty, spójny oraz intrygujący.