Numer 70 – 3/2017

Nie tylko dla zuchwałych

Królewskie złoto i błyszcząca czerwonym odcieniem miedź w nowoczesnych aranżacjach to jeden z najnowszych trendów w urządzaniu wnętrz.
Dzięki nim surowe białe kuchnie i modne, industrialne lofty z szarymi, betonowymi ścianami zyskują zupełnie inny wymiar.
W ten sposób to, co jeszcze w ubiegłym roku wydawało się sezonowym kaprysem projektantów, nabiera coraz większego rozmachu.
Trzeba tylko uważać, by z bogactwem tym nie przesadzić i nie stworzyć kiczu.

Miedź i złoto, wcześniej kojarzone głównie ze stylem barokowym i glamour, a często też niestety z tandetą i bezguściem, dostały właśnie nowe życie.
Po latach zapomnienia blask kolorowych metali triumfalnie powraca do „zwykłych” wnętrz, zastępując nawet w industrialnych aranżacjach inne metaliczne wykończenia i nadając wnętrzom całkowicie odmienny charakter.
Wcześniej, przez bardzo długi czas synonimem nowoczesnego designu był świecący chrom, stal nierdzewna oraz aluminium.

Elementy ze złota i miedzi podkreślą każdą monochromatyczną aranżację. Hitem stały się ich połączenia z bielą, ale metaliczne detale świetnie prezentują się też we wnętrzach utrzymanych w ciemnej kolorystyce.
Dobrze korespondują z drewnem, kamieniem, betonem i niektórymi kolorami, zwłaszcza z fioletem, niebieskim, turkusem i czerwienią.

Powrót kolorów

Od wielu sezonów kuchnia zdominowana jest przez biel i odcienie szarości, które niewątpliwie mają mnóstwo zalet.
Można uznać, że to kwintesencja stonowanej elegancji, ponadczasowości i higieny, a więc cech tak w kuchni pożądanych.
Ale nawet minimalizm może się znudzić, o czym świadczą najnowsze propozycje światowych producentów mebli kuchennych.
One wydają się przekonywać, że do łask wracają kolory.

Obserwując to, co wielcy potentaci branży meblowej pokazali na ostatnich targach kuchennych i co oferują w swoich nowych kolekcjach, można przypuszczać, że trendy aranżacyjne ulegną w najbliższym czasie pewnym modyfikacjom.
W nowych kuchniach pojawił się bowiem kolor i to już nie tylko jako wyrazisty akcent, lecz główna koncepcja.

W Kolonii, na targach meblowych LivingKitchen 2017 uwagę zwróciła m.in. kolekcja Colour Concept niemieckiej marki Schüller, w skład której wchodzi 26 kolorów satynowego lakieru.
Można go wprowadzić w całej zabudowie albo tylko na wybranych elementach. Ale barwne meble zagościły również w ofercie innych znanych marek, odbiegając od wciąż mocno trzymającego się kursu na minimalizm wzorniczy i kolorystyczny, oparty na bieli, odcieniach szarości i czerni.
Zwiastunem przełamywania dominacji bieli i szarości jest również fakt, że firma Pantone, światowej sławy autorytet w dziedzinie koloru, ogłosiła barwą roku 2017 zieleń.

W jaskini konesera

Jak na prawdziwą jaskinię przystało wystrój jest tu surowy i kamienny, choć zamiast skały mamy głównie beton pod różnymi postaciami.

Pasje właściciela, do których należą dobre trunki i żeglarstwo, oddają niezwykłe drobiazgi: naftowe lampy z rybackich kutrów, oryginalny stolik kawowy oraz imponująca kolekcja korków od wina przywożonego ze wszystkich stron świata.

Kuchnia bez barier

Ludzie starsi, z ograniczoną sprawnością ruchową i niepełnosprawni poruszający się na wózkach to grupa społeczna o szczególnych potrzebach.
Dotyczą one między innymi odpowiedniej aranżacji przestrzeni kuchennej w taki sposób, aby osoby z trudnościami fizycznymi mogły w miarę normalne funkcjonować bez pomocy ze strony innych.

Nowoczesne wyposażenie firmy Peka ułatwia funkcjonowanie w kuchni i samoobsługę osobom z ograniczoną sprawnością ruchową, spowodowaną schorzeniami układu ruchu lub zaawansowanym wiekiem.
Idealnie sprawdzają się w tej roli systemy wysuwne podblatowe i średniej wysokości, ponieważ nie wymagają schylania się i szukania produktów we wnętrzu szafki, a dzięki całkowitemu wysunięciu na zewnątrz zapewniają wygodny przegląd zawartości.
Ogromną zaletą wielu z tych rozwiązań jest łatwa obsługa niewymagająca wysiłku fizycznego oraz cichy domyk, dzięki czemu szafki zamykają się samoczynnie, cicho i delikatnie.

Niezwykle praktyczne są półki EXTENDO, które można łatwo wysunąć z szafki na zewnątrz, zapewniając łatwy dostęp do całej powierzchni przechowywania. Dzięki nim osoba na wózku bez problemu wyjmie przedmioty umieszczone nawet głęboko, na samym końcu półki, co byłoby utrudnione w przypadku tradycyjnych szafek.

Kody kreskowe

Paski mają w sobie moc, która potrafi radykalnie odmienić wnętrze.
W zależności od wybranej kolorystyki, rozmiarów wzoru i zakresu zastosowania może on ożywić przestrzeń dodając jej energii i charakteru albo sprawić, że nabierze ona elegancji.

Pasy użyte na ścianie porządkują otoczenie i zmieniają odbiór całego pomieszczenia – poziome poszerzają je optycznie, zaś pionowe powodują, że wydaje się wyższe.

Pasy to motyw dekoracyjny, obecny we wnętrzach od wieków. Stosowany na ścianach, posadzkach i mniejszych lub większych przedmiotach użytkowych w różnym stopniu kreuje otoczenie.

Pasiaste płaszczyzny bez problemu stworzymy sami, korzystając z farb lub gotowych tapet.
Ale jeżeli ściana w pasy wydaje się nam zbyt radykalnym posuniecięm, zawsze możemy wprowadzić do wnętrza prążki w bardziej ograniczonym zakresie.
Może to być dywan, zasłony, pojedynczy mebel, narzuta na sofę czy porcelana stołowa.

Postaw na szkło

Polacy coraz bardziej doceniają walory szkła i chętnie stosują je w swoich domach, choć w porównaniu z Europą Zachodnią mamy w tej dziedzinie jeszcze sporo do nadrobienia.
Urządzając wnętrze pokazowe nasza redakcja postanowiła wykorzystać zalety tego materiału w różnych miejscach.

Do współpracy przy realizacji projektu zaprosiliśmy firmę Pilkington IGP, która od wielu lat przyczynia się do zmiany oblicza polskiej architektury.

W latach 90. poprzedniego stulecia w dużych miastach zaczęły powstawać szklane biurowce, będące siedzibami wielkich korporacji.
Nieco później pojawiły się też mieszkalne wieżowce ze szkła, najczęściej położone w ścisłym centrum miasta, które stały się synonimem bogactwa i prestiżu.

Dziś, by korzystać z dobrodziejstw nowoczesnego szkła, nie trzeba być od razu milionerem. W każdym domu znajdują się okna, a w nowoczesnych budynkach coraz powszechniejsze są duże przeszklenia.
Jeszcze więcej ciekawych zastosowań dla szkła znajdziemy w naszych wnętrzach.

Prasuje i czyści

Większość z nas uważa, że prasowanie jest jedną z najbardziej niewdzięcznych czynności domowych i to nie tylko ze względu na czas, jaki musimy mu poświęcić.
Warto zatem zainteresować się produktem, który może przyspieszyć pracę aż o 50%!
To stanowiska do prasowania Kärcher SI 4 i SI 4 Premium, dodatkowo zapewniające lepsze efekty.

Zestawy SI 4 i SI 4 Premium wyposażone są w parownicę SC 4 z żelazkiem i deskę do prasowania AB 1000.
Bojler o pojemności 1,2 litra wystarcza na około 40 minut wytwarzania pary i wyprasowanie za jednym zamachem większej ilości prania.
Deska do prasowania AB 1000 spełnia podwójną funkcję: odsysania pary i nadmuchu.
Odciąg pary usuwa nadmiar wilgoci z tkanin, dzięki czemu po wyprasowaniu są one suche.
Jest to szczególnie istotne w przypadku grubych materiałów, których prasowanie wymaga użycia dużej ilości pary.
Z kolei funkcja nadmuchu ułatwia prasowanie tkanin delikatnych.

Materiał na desce zostaje nadmuchany niczym balon, dzięki czemu podczas prasowania nie tworzą się na nim nawet najmniejsze zagniecenia.
W przypadku prasowania parowego żelazko można ustawić na maksymalną temperaturę, ponieważ ciągły przepływ pary ochroni tkaniny przed przypaleniem, nawet jeśli jest to bawełna, jedwab czy len.
Teflonowa stopa żelazka sprawia, że na delikatnych i ciemnych materiałach nie powstają wybłyszczenia, a koszulki z nadrukami można prasować bez wywracania ich na lewą stronę.

Wysokie ciśnienie pary umożliwia prasowanie grubych tkanin, na przykład jeansu, wyłącznie z jednej strony. Żelazko wystarczy wolno przesuwać nie przyciskając go zbyt mocno do ubrania.

Podłoga w kuchni

Kuchenna podłoga jest intensywnie eksploatowana i w dużym stopniu narażona na różnego rodzaju zabrudzenia, działanie wody oraz uszkodzenia mechaniczne. Dlatego musi być przede wszystkim praktyczna i łatwa do utrzymania w czystości, ale ważny jest też komfort użytkowników, zwłaszcza jeśli spędzają oni w tym miejscu dużo czasu. Na plan dalszy schodzi natomiast uroda, choć i ona nie jest przecież bez znaczenia.

Kuchenna podłoga musi spełniać o wiele wyższe wymagania niż powierzchnie w innych pomieszczeniach domu, ponieważ w szczególny sposób narażona jest na uszkodzenie.
Wśród zagrożeń są gorące płyny i tłuszcze, które mogą się tu rozlać, detergenty oraz silnie barwiące substancje. Nierzadko też się zdarza, że upuszczamy na podłogę ciężki garnek czy ostry nóż.

Przy wyborze podłogi zawsze trzeba pamiętać o własnych potrzebach i codziennych nawykach. W końcu w kuchni i jadalni spędzamy mnóstwo czasu, dlatego oczekujemy od tego miejsca komfortu.
Jeśli więc po domu lubimy chodzić boso albo mamy małe dzieci, które bawią się przy nas na podłodze, to nie może być ona nieprzyjemnie zimna ani zbyt twarda. Potrzebny jest więc kompromis między funkcjonalnością, komfortem i estetyką.

Zagraj światłem

Światło kreuje przestrzeń – rozjaśnia te miejsca, w których pracujemy, kieruje uwagę na elementy estetycznie ważne, dodaje wnętrzu przytulności i tworzy przyjazny klimat. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się taśmy ledowe, które oszczędzają energię, nie nagrzewają się, nie zajmują wiele miejsca i są wyjątkowo łatwe w montażu. Gdy dodamy do nich eleganckie oprawy liniowe GLAX firmy GTV, efekt będzie jeszcze lepszy, a utrzymanie czystości zdecydowanie łatwiejsze.

Aluminiowe profile Glax do taśm LED to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ pozwala uzyskać ciekawe efekty świetlne i jednocześnie zabezpiecza taśmę z diodami przed uszkodzeniem oraz zabrudzeniami.Ten aspekt jest szczególnie ważny w przypadku kuchni, gdzie źródła światła narażone są nie tylko na kurz, ale też tłuste osady, opary i zachlapanie. Różnorodność kształtów profili Glax pozwala na wiele zastosowań aranżacyjnych, umożliwiając umieszczenie oświetlenia nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Przy ich pomocy światło można skierować w dowolnym kierunku i wybrać sposób montażu na meblu czy ścianie. W ofercie GTV znajdziemy profile różnego rodzaju: wpuszczane (idealne do montażu pod szafkami wiszącymi nad blatem kuchennym), wieńcowe, z regulowanym kątem świecenia, kątowe nabijane i nakładane, jednostronne i dwustronne. Uzupełnienie stanowią uszczelki oraz zaślepki montażowe.

Kawa niejedno ma imię

Polacy pokochali automatyczne ekspresy do kawy, bo dostrzegli ich wygodę i docenili jakość przygotowanej w ten sposób kawy. W efekcie z roku na rok rośnie sprzedaż tych urządzeń. Planując kuchnię warto zdecydować się na ekspres do zabudowy, który jest droższy w stosunku do wolono stojących, ale komfort użytkowania w perspektywie wielu lat wynagradza tę różnicę, zwłaszcza w przypadku marki Gaggenau.

W nowych modelach ekspresów Gaggenau zmieniono całą konstrukcję i wprowadzono boczne, znacznie wygodniejsze, otwieranie drzwi (w poprzedniej generacji wysuwało się na szynach całe urządzenie), które zapewniają łatwy dostęp do pojemników z mlekiem, wodą czy kawą. Najnowsze modele wykonane w minimalistycznej stylistyce świetnie się prezentują, a w ofercie producenta są cztery wersje modnych wykończeń frontu: anthracite, metallic, silver lub stal szlachetna pod szkłem. Wspaniałym udogodnieniem w ekspresach Gaggeanu jest możliwość wyboru modeli ze stałym dopływem i odpływem wody, co zmniejsza zakres czynności obsługowych i umożliwia parzenie kawy zawsze ze świeżej wody. Ekspresy Gaggenau dopasowują się do potrzeb całej rodziny i pozwalają na zapamiętywanie ośmiu indywidualnych ustawień, takich jak żądana moc naparu, temperatura wody czy stosunek między kawą i mlekiem oraz wielkość filiżanki. Możemy zatem zapisać w urządzeniu np. imię przyporządkowane do rodzaju kawy, jaka ma być serwowana.