Blaty godne zaufania
Blat to podstawowe miejsce pracy podczas przygotowywania posiłków, a jednocześnie jeden z najbardziej wyeksponowanych elementów zabudowy kuchennej. Jego powierzchnia musi więc być estetyczna i higieniczna, gotowa na intensywne, wieloletnie użytkowanie bez ryzyka pojawienia się widocznych śladów zużycia czy zniszczenia.
Żyjemy szybko, więc nie chcemy tracić zbyt wiele czasu na utrzymanie w idealnej czystości naszych mieszkań. Lubimy rozwiązania trwałe i funkcjonalne, zwłaszcza w kuchni, gdzie codziennie dużo się dzieje, a znajdujące się w niej meble oraz sprzęty narażone są na liczne niebezpieczeństwa. Takim newralgicznym miejscem są kuchenne blaty, na których przygotowujemy jedzenie i wykonujemy wiele prac z użyciem ostrych narzędzi. Płyny, tłuszcze, barwiące soki owocowe i warzywne to tylko niektóre z zagrożeń. W okolicach płyty grzewczej dochodzi jeszcze wysoka temperatura, a przy zlewozmywaku wilgoć i woda. Nic więc dziwnego, że producenci robią wszystko, by w tej dziedzinie zadowolić użytkowników. Zdecydowanie największym, jak dotąd, osiągnięciem w dziedzinie blatów są spieki kwarcowe, zwane też ceramicznymi. Zawierają one wyłącznie naturalne surowce, takie jak piasek kwarcowy, granity, skalenie, łupki, krzemionka i tlenki. Skład oraz proces produkcji płyt polegający na działaniu wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury sprawiają, że uzyskany produkt ma doskonałe parametry techniczne i użytkowe. Płyty są niezwykle twarde, odporne na ścieranie i zarysowania, na niskie i wysokie temperatury, a przy tym mają bliski zeru poziom chłonności.
Dobre variowanie
Domowe urządzenia chłodnicze Gaggenau to sprzęt najwyższej klasy – oferują chyba więcej możliwości, niż mógłby od nich oczekiwać nawet najbardziej wymagający nabywca. We współczesnym wnętrzu są one nie tylko miejscem przechowywa¬nia produktów, lecz także przykuwającym wzrok elementem wystroju kuchni bądź salonu.
Estetyka urządzeń wyrażona oszczędnym, lecz wyrafinowanym desi¬gnem budzi szacunek już na pierw¬szy rzut oka. Gdy zajrzymy do wnę¬trza, jesteśmy całkowicie pewni, że mamy do czynienia nie tylko ze sprzętem najwyższej próby, ale wręcz z prawdziwym dziełem sztuki użyt¬kowej. Ścianki wykonane są ze sta¬li nierdzewnej, półki ze szkła harto¬wanego, zaś zawieszki drzwiowe z aluminium. Urządzenia Gaggenau ujmują perfekcyjnym wykona¬niem każdego detalu, a ponadto po¬siadają wiele rozwiązań, jakich nie spotkamy nigdzie indziej.
Najlepiej ilustruje to seria Vario (łac. różny), której nazwa stanowi słowo-klucz do ogromnego potencjału możliwości konfiguracj urządzeń. Można je dowolnie zestawiać dzięki zintegrowaniu, bo wszystkie modele mieszczą się w standardowej głębokości kuchennej zabudowy (60 cm), nie wystając poza linię frontów oraz pasują do siebie pod względem wysokości (213,4 cm). Idealne dopasowanie chłodnictwa Vario do wymagań konkretnej kuchni gwarantuje też możliwość odpowiedniego montażu drzwi, by otwierały się na lewą lub prawą stronę. Dopasowanie w aspekcie estetyki zewnętrznej zapewniają panele frontowe ze stali szlachetnej lub aluminium, dostępne jako akcesoria.
Generacja 7000
Generacja 7000 to największa premiera w 120-letniej historii niemieckiej firmy Miele. Rewolucja w ofercie urządzeń kuchennych obejmuje wszystkie grupy produktów należące do czterech nowych linii wzorniczych. Innowacyjne, unikatowe na rynku rozwiązania technologiczne znajdziemy w każdej kategorii urządzeń. Urządzenia generacji 7000 wyposażone zostały w nowoczesne systemy sterowania, które w naturalny sposób prowadzą użytkownika przez proces gotowania i ułatwiają pracę w kuchni: DirectSensor S, Direct Sensor oraz MTouch. Komfort obsługi zapewnia dodatkowo dostępne wyłącznie w Miele rozwijane menu Roll Down oraz funkcja MotionReact w piekarnikach, dzięki której już w chwili zbliżania się do urządzenia jego wyświetlacz automatycznie aktywizuje się, a panel obsługi staje się gotowy do działania, bez konieczności włączenia manualnego. Dzięki tym innowacjom rozwiązaniom obsługa urządzeń jest bardzo intuicyjna. W nowe możliwości wyposażone zostały nie tylko piekarniki, ale też urządzenia do gotowania na parze, ekspresy do zabudowy, bezpolowe płyty indukcyjne oraz zmywarki. Większością sprzętów można sterować za pomocą WiFi. Połączenie z aplikacją Miele@mobile pozwala z dowolnego miejsca włączyć lub wyłączyć urządzenie, zmieniać parametry i śledzić jego pracę.
Idealnie dopasowany
Właściciele zamarzyli o nowym domu, który będzie tak samo przytulny jak poprzedni, ale nowocześniejszy i bardziej komfortowy. Koniecznie z wygodną kuchnią, bo uwielbiają gotować i przyjmować gości. Realizację swoich planów oddali w ręce profesjonalistki, a efekty przeszły ich najśmielsze oczekiwania. Otrzymali przytulne wnętrza, w których czują się doskonale – jakby mieszkali tu od zawsze.
Tonąca w zieleni podwarszawska miejscowość zachwyca czystym klimatem, sosnowo-dębowymi lasami i piaszczystymi łachami. Zauroczyła też małżeństwo, które własnie tutaj postanowiło wybudować swój wymarzony dom – spory, bo prawie 500 metrowy, z elewacją z piaskowca i piwnicą przeznaczoną na gospodarcze zaplecze, salę fitness oraz niewielką winiarnię. Jego urządzenie powierzyli architektce wnętrz Katarzynie Kraszewskiej, sprawdzonej specjalistce od ponadczasowej elegancji. Projektantka dobrze wiedziała, na co może sobie pozwolić, ponieważ wcześniej poznała upodobania właścicieli. Zaczęła od kolorystyki, która narzuciła charakter całego wnętrza. Tak, jak chcieli gospodarze, dominują tu stonowane barwy z przewagą szarości, beżów i odcieni miodowych – coś pomiędzy wytrawnym koniakowym brązem, a słodkim, jaśniejszym karmelem.
Nisz-masz na życzenie
Wystrój mieszkania na warszawskiej Woli to ciekawy miks stylów, spiętych klamrą koloru niebieskiego. Barwa ta wyraźnie wyróżnia się w estetycznym otoczeniu bieli, szarości oraz akcentów czerni, a przy tym dodaje wnętrzu charakteru.
W salonie panuje minimalizm w klasycznym wydaniu. Ton nadają mu welurowe sofy w głębokim niebieskim odcieniu i dywan z efektem przetarcia. Kolorystycznie współgra z nimi pojemna szafa-biblioteczka. O zmroku ciekawy efekt dekoracyjny wywołują kinkiety, rzucające pionowe smugi światła, dzięki którym ściana nabiera życia, a wnętrze klimatu.
Otwarta na salon kuchnia detalami nawiązuje do stylu glamour, który lubią właściciele. Sięgające sufitu białe szafki wyglądają wprawdzie klasycznie, ale jest coś, co radykalnie zmienia ten spokojny wizerunek. To spotykane bardzo rzadko w kuchennych wnętrzach lustra z frezami, które zamontowano na niektórych frontach. Ścianę nad blatem roboczym zdobi efektowna mozaika, której wzornictwo zaczerpnięto ze sztuki katalońskiej, zaś całości dopełniają złote drobiazgi.
Muśnięte słońcem
Znajdująca się na warszawskim Żoliborzu kamienica z 1938 roku ma ciekawą historię. Kiedyś mieszkali w niej stacjonujący w cytadeli oficerowie z rodzinami. Dziś w 58-metrowym mieszkaniu z dawnego projektu pozostało niewiele, ale dzięki przemyślanej aranżacji przestrzeni wciąż obecny jest tu duch przeszłości.
Wnętrze pełne jest nieoczywistych rozwiązań. Trochę klasyki, nieco koloru i kilka loftowych drobiazgów sprawia, że mieszkanie ma unikalną atmosferę – jest pogodne i wyzwala pozytywną energię. Młodzi gospodarze nie lubią mebli z popularnych sieciówek i zależało im na tym, by przestrzeń miała własny, oryginalny charakter. I tak też się stało – każdy mebel i niemal każdy drobiazg ma tu swoją własną, odrębną historię.
Wytrawne oko dostrzeże w wystroju nawiązania do przeszłości: parkiet ułożony w tradycyjną jodełkę, surowe metalowe lampy, żebrowany grzejnik czy wzorzyste płytki przechodzące wąskim pasem przy zabudowie meblowej z przedpokoju do kuchni. W ten nurt wpisują się też popularne w latach 70. drewniane krzesła zwane patyczakami, które starannie odnowiono i pomalowano. Dwa z nich są żółte. Barwa ta pojawia się także na wiszących na ścianie nad stołem grafikach.
Myjka w roli głównej
W zlewozmywaku myjemy owoce i warzywa, płuczemy mięso i ryby, zmywamy naczynia. Korzystamy z niego również wtedy, gdy sprzątamy blaty kuchenne i stół, używając do tego celu gąbki, myjki albo ściereczki. A po skończonej pracy trzeba coś z mokrymi akcesoriami zrobić. Wrzucenie ich do szafki czy szuflady nie jest dobrym pomysłem, natomiast świetnie sprawdzą się w tej sytuacji specjalne organizery, które można umieścić w pobliżu zlewozmywaka.
Praktycznym i zarazem estetycznym rozwiązaniem problemu mokrych gąbek i zmywaków kuchennych są wszelkiego rodzaju organizery i pojemniki. Te bardziej rozbudowane łączą w sobie dozownik na płyn do zmywania albo na mydełko do rąk z jedną lub kilkoma „kieszeniami” na kuchenne akcesoria, takie jak gąbeczka, druciak czy szczotka z długą rączką do mycia garnków.
Oprócz pojemników stojących, na rynku znajdziemy silikonowe kieszenie do zawieszania na przegrodzie między komorami zlewozmywaka, silikonowe koszyczki do zawieszania na baterii kuchennej, a także dekoracyjne uchwyty mocowane do ściany nad blatem.
Piekarniki extra
Nowoczesne piekarniki do zabudowy serii X-type firmy Amica to rozwiązania, które sprawdzą się w każdej kuchni. Posiadają wiele przydatnych funkcji, ułatwiających codzienne przygotowywanie posiłków. Są komfortowe w użytkowaniu, oszczędne i ekologiczne, a tym samym dostosowane do najwyższych wymagań. Piekarniki serii X-type to szeroka gama modeli o zróżnicowanej kolorystyce frontów i oferowanych funkcji, dzięki czemu łatwo dopasować je do wnętrza, ale także własnych preferencji kulinarnych. Znajdziemy tu sprzęty zarówno standardowych rozmiarów, jak i kompaktowe hybrydy, łączące funkcje piekarnika z mikrofalówką. Miłośnicy zdrowej kuchni mogą też sięgnąć po piekarnik parowy. Urządzenia serii X-type pozwalają osiągnąć doskonałe efekty pieczenia dzięki systemowi BakingPro. Zapewnia on równomierną dystrybucję ciepła i stabilną temperaturę wewnątrz piekarnika, gwarantując idealnie zarumienione i wypieczone dania.
Te, co skaczą i fruwają
Gdy na stole gości elegancka, biała zastawa, robi się jakoś przyjemniej i bardziej odświętnie. Ale, gdy porcelanę zdobią barwne dekoracje nawiązujące do ogrodów i łąk, wśród biesiadników pojawia się coś więcej – dziecięca radość i optymizm. Bo świat roślin i zwierząt to źródło pozytywnych emocji i niewyczerpanych inspiracji. Ptaki i motyle należą do najpopularniejszych motywów dekoracyjnych zaczerpniętych ze świata fauny, jakie znajdziemy na przedmiotach użytkowych i materiałach wykończeniowych do wnętrz. Za ich szerokim wykorzystaniem przemawia bogactwo form i kolorów, które cieszą oczy i radują serce – zwłaszcza, jeśli pojawiają się w otoczeniu kwiatów i zieleni.
Z industrialną nutą
Apartament w warszawskim Soho Factory stanowi oryginalne połączenie nowoczesnej elegancji, bazującej na uniwersalnym zestawie bieli, szarości i czerni z ciepłym, dość ciemnym drewnem na podłodze i akcentami zaczerpniętymi ze stylu loftowego. Efektem jest wytworne wnętrze, w którym jednak każdy poczuje się dobrze.
Zamiast standardowych lamp otwartą przestrzeń oświetlają szynoprzewody z reflektorami, a nad stołem wisi industrialna, ażurowa lampa z metalu. Do loftowego klimatu nawiązują też ramki we frontach szafy w salonie oraz oryginalne, niezwykle dekoracyjne półki przy okapie, wykonane z pomalowanego na kolor czarny metalu i szkła. Uwagę zwraca drewniana podłoga jatoba w ciepłym, czerwonym odcieniu wyraźnie kontrastująca z otoczeniem utrzymanym w zimnych tonacjach. Tylko i aż tyle wystarczyło, by neutralne biało-szare wnętrze ożyło i zyskało unikalny charakter.
Zawsze lepiej
Filozofia niemieckiej marki Miele: „Immer besser” – „Zawsze lepiej”, nie jest tylko pustym hasłem. Firma nieustannie poszukuje innowacyjnych rozwiązań, które wprowadzają nową jakość do domu użytkownika, a swoimi corocznymi nowościami udowadnia, że zawsze można pójść jeszcze krok dalej. Miele wyznacza trendy, skupia uwagę świata i daje ludziom to, czego pragną. W tym roku przypada 120 rocznica jej założenia. Miele jest autorem wielu opatentowanych rozwiązań w branży AGD. Pierwsza w Europie zmywarka elektryczna i rewolucyjna szuflada na sztućce, delikatny dla tkanin bęben SoftCare o strukturze plastra miodu zastosowany w pralkach czy powłoka PerfectClean ułatwiająca utrzymanie czystości piekarników to tylko niektóre z wielu innowacji. Tegoroczny jubileusz Miele to okazja do wyjątkowych zakupów, bowiem w ofercie pojawiają się nowe urządzenia. WDD 035 Series 120 to pralka o załadunku 1-8 kg, ładowana od frontu z linii W1 Classic. Opatentowany przez Miele bęben SoftCare o strukturze plastra miodu dba o najdelikatniejsze tkaniny, a dzięki funkcji prasowania wstępnego do delikatnej bielizny prasowanie jest o wiele przyjemniejsze. Wygodną obsługę urządzenia zapewnia dotykowe sterowanie DirectSensor, a CapDosing umożliwia korzystanie ze specjalnych kapsułek z precyzyjną porcją płynu do zadań specjalnych. Silnik ProfiEco to gwarancja oszczędności i odporności na zużycie – pralka WDD 035 Series 120 może szczycić się klasą efektywności energetycznej na poziomie A+++ (-10%). W ramach oferty jubileuszowej dostępny jest także model podstawowy WDB 030 Eco o załadunku 7 kg.
Zdrowy oddech wnętrza
Odpowiednia ilość tlenu w otoczeniu jest podstawą dobrego funkcjonowania organizmu. Badania naukowe dowiodły, że jego stężenie wpływa na żywotność komórek naszego ciała, co przekłada się bezpośrednio na długość życia i kondycję zdrowotną. Drugim, równie istotnym czynnikiem stanowiącym o właściwej jakości wdychanego powietrza jest jego odpowiednia wilgotność.
Już na etapie projektowania domu powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość i rozmiar okien, a także takie ich rozmieszczenie, by możliwe było efektywne wietrzenie wnętrz. Najlepszy rezultat zapewnia tzw. wietrzenie na przestrzał, które pozwala na szybką wentylację w krótkim czasie. Warto wybrać okna wyposażone w rozwiązania, które pomogą zadbać o regularną wymianę i jakość powietrza, co nabiera znaczenia zwłaszcza przy oknach dachowych, bo na poddaszu wentylacja grawitacyjna ma słabszy ciąg.
Przyjęte rozwiązanie powinno umożliwiać dopływ powietrza do pomieszczenia bez konieczności otwierania okien. Do tego służą wbudowane w okna nawiewniki. Ich działanie zależy od różnicy ciśnień między pomieszczeniem a kanałem wentylacyjnym, o czym decyduje różnica temperatur w tych obszarach. Im większa różnica, tym lepszy ciąg, dlatego latem działa słabiej, a zimą lepiej, co może też nadmiernie wychładzać pomieszczenie. Dobry system wentylacji powinien posiadać wymienny i łatwy w konserwacji filtr, zatrzymujący kurz oraz owady. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od stopnia zaawansowania okien w rozwiązania wspomagające wentylację pasywną, najbardziej efektywne będzie połączenie jej z aktywną, czyli otwieranie okien.
Ze sztuką w tle
Apartament na warszawskich Bielanach idealnie oddaje charakter swoich mieszkańców, którzy nie przepadają za modnymi, szklano-betonowymi aranżacjami. Ich wnętrze, zaprojektowane przez pracownię Jacka Tryca, jest jasne, radosne i przytulne. Sprzyja temu subtelna kolorystyka, ale też malownicza lokalizacja budynku wśród zieleni. Położone na parterze mieszkanie ma dwa duże tarasy, które zapewniają bliski kontakt z naturą. To tu w okresie wiosenno-letnim przenosi się rodzinno-towarzyskie życie domowników.
Sercem domu jest otwarta na jadalnię i salon kuchnia, konsekwentnie utrzymana w tych samych barwach, co sąsiadujące z nią strefy. Zabudowa meblowa ma nieco klasyczną formę i składa się z szafek o prostych frontach. Niektóre z nich są gładkie i mają kolor matowej bieli, podczas gdy pozostałe fronty ramiakowe i witrynowe wykonano z dębu w odcieniu, który powtarza się w wystroju jadalni. Pachworkowe płytki nad blatem tworzą efektowną dekorację. Kuchnia jest nie tylko estetyczna, ale i bardzo funkcjonalna, bo w klasycznej formie skrywa nowoczesne urządzenia. Zapracowani w tygodniu właściciele w weekendy chętnie spędzają czas wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Przy dużej, wygodnej wyspie kuchennej wszyscy razem gotują i toczą rozmowy do późnych godzin nocnych