Numer 81 – 2/2020

Arktyczny look

Otwarty plan, prostota użytych form, a także oszczędność w doborze barw i faktur tworzą emocjonalny opis przyrody wysp Morza Arktycznego.

Chłodną kolorystykę mebli, utrzymaną w bieli i stonowanej palecie szarości, przełamuje rozbielone drewno parkietu. Ograniczone do minimum detale podkreślają surowy charakter wnętrza, a zasłony miękko otulają przestrzeń, czyniąc z niej bezpieczne schronienie przed światem.

Blisko natury

Główną bohaterką kuchni jest wyspa wykonana ze spieku kwarcowego. Jego intensywna czerń z widocznym rysunkiem użyleń prezentuje się bardzo szlachetnie, co podkreślają stojące obok hokery. Ciemnych akcentów jest tu zresztą więcej – oświetlenie utrzymane w stylu modern czy okap, dobrze widoczny na tle ściany wykończonej dekoracyjnym tynkiem strukturalnym. Oszczędne meble w delikatnej bieli i jasna posadzka świetnie kontrastują z czarnymi elementami.

Czas na szuflady

Zabudowa kuchenna oparta na szufladach różnej wielkości i głębokości zyskuje na popularności wśród projektantów i samych inwestorów, bo jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne. Przy pomocy specjalnych wkładów i pojemników, relingów, ruchomych przegródek oraz drewnianych kołków wnętrze mebli można dowolnie kształtować w taki sposób, by wszystkim przedmiotom i produktom zapewnić idealne miejsce do bezpiecznego przechowywania. W tak zorganizowanej przestrzeni zawartość nie przesuwa się podczas otwierania i zamykania szuflady, więc nic nie ulegnie uszkodzeniu.

Hotelowe inspiracje

Eleganckie, inspirowane stylem hotelowym wnętrze oferuje swoim mieszkańcom wiele praktycznych rozwiązań, które poprawiają komfort codziennego życia, a jednocześnie zaspokajają ich osobiste potrzeby estetyczne i funkcjonalne. Spokojna, neutralna kolorystycznie aranżacja zapewnia wygodę i otula miękkością. Kobiecy rys nadają mieszkaniu biżuteryjne akcenty, takie jak niezwykle elegancka lampa nad okrągłym stołem w jadalni. Lustrzane kule o barwie chromu i złota pięknie komponują się z obrazem Michała Zaborowskiego, który wisi na ścianie za kanapą.

Krojenie i tarcie

Do rozdrabniania owoców i warzyw służą m.in. krajalnice, które tną produkty na plastry, kostki lub cząstki oraz mniej znane temperówki, pozwalające uzyskać makaronowe nitki i dekoracyjne wstążki.

Na rynku kuchennych akcesoriów znajdziemy też wiele specjalistycznych narzędzi dedykowanych konkretnym produktom. Należy do nich popularna wyciskarka do czosnku, ale też mniej znane: nóż do awokado, nóż do obierania i usuwania z jabłek gniazd nasiennych czy obieraczka do cytrusów.

Kuchnia w czasach zarazy

W czasie pandemii przyda się nie tylko przestronna zamrażarka, ale również obszerna chłodziarka. Dobrym rozwiązaniem wydają się modele side by side, które zapewniają dużo miejsca na produkty i wyposażone są w tzw. komory zerowe – szuflady, gdzie panuje obniżona temperatura w stosunku do otwartej części chłodziarki, ale znacznie większa wilgotność.

Takie parametry potrafią aż trzykrotnie wydłużyć czas przechowywania warzyw, owoców, mięs, ryb czy serów, chroniąc je przed zepsuciem i wysuszaniem.

Modnie i wygodnie

Mieszkanie urządzone jest prosto i funkcjonalnie, choć nie brakuje w nim bardziej wyrazistych elementów. Przezroczyste przeszklenia w czarnych, metalowych ramkach czy ażurowa lampa w salonie to odniesienia do tak modnego obecnie nurtu industrialnego. Ale uwagę zwraca przede wszystkim oryginalna komoda w stylu retro, ustawiona przy ścianie telewizyjnej. W nowoczes­nym wnętrzu mebel ten zaskakuje i sprawia, że neutralna przestrzeń nabiera niepowtarzalnego charakteru i staje się bardziej domowa.

Nagrody rozdane

Konkurs Wnętrze Roku 2019, zainicjowany przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz, został rozstrzygnięty. Z ponad dwustu nadesłanych projektów wybrano 20 prac finałowych, a z nich po trzy nagrody w kategoriach: „Wnętrze Prywatne” oraz „Wnętrze Publiczne”, a także dwa równorzędne wyróżnienia. Dla jury liczył się przede wszystkim oryginalny design oraz innowacyjne rozwiązania.

Nowojorski szyk

Warszawski apartament nawiązuje wystrojem do stylu nowojorskiego i estetyki Hamptons, kojarzonej z nadmorskimi pejzażami z okolic Long Island. To dobrze oświetlona przestrzeń do mieszkania, która sprytnie łączy komfort i nienaganny wygląd. Marynistyczne inspiracje odnajdziemy w konsekwentnej, przytłumionej kolorystyce, bazującej na delikatnych szarościach, złamanej bieli i zgaszonych błękitach. Wzór tapety, która pojawia się w gabinecie, a także na drzwiach do gościnnej łazienki – doskonale wkomponowanych w zabudowę biblioteki – to z kolei wyraźne odwołanie do klasyki stylu nowojorskiego.

Taki przytulny kąt

Mimo, że mieszkanie jest stosunkowo niewielkie, to dzięki dużym przeszkleniom i odpowiednim materiałom wykończeniowym udało się nadać mu charakter loftu. Surowe powierzchnie w kolorze matowej czerni i betonu oraz proste, przemysłowe formy funkcjonują tu obok drewna, czerwonej cegły oraz innych elementów niosących ze sobą ciepło i przytulność.

Mocnym akcentem jest tu zwłaszcza prosta w formie, żółta kanapa, która przyciągająca wzrok niczym magnes.