Numer 65 – 2/2016

Świat za 30 lat

Trzecia, interdyscyplinarna edycja konkursu Future Living Award, organizowanego przez markę Siemens, została rozstrzygnięta. Zwycięzców i wyróżnionych wyłoniło jury pod przewodnictwem historyka i krytyka wzornictwa dr Krystyny Łuczak – Surówki. Pierwsze miejsce przyznano projektowi „Osobliwości 2.0”, przygotowanemu przez duet: Paulina Karwowska i Łukasz Kondek. Rozszerzona formuła konkursu pozwoliła uczestnikom puścić wodze fantazji, by stworzyć wizje świata w 2045 roku i przedstawić je w dowolnej formie.

W zgłoszonych projektach przewijają się pomysły na rozwiązanie najbardziej palących problemów współczesnej cywilizacji, takich jak: ucieczka ludzi w świat wirtualnej rzeczywistości, starzejące się społeczeństawo czy malejące zasoby wody, energii i żywności. Zwycięski projekt „Osobliwość 2.0” zapowiada nowe połączenia pomiędzy światem wirtualnym i realnym, ale przekonuje też do zawierzenia nowoczesnym technologiom oraz do pokładania w nich nadziei na pozytywny rozwój życia społeczeństwa.

Dom bezpieczny dla alergików

O czystość w domu dbać trzeba nieustannie. Aby jednak sprzątanie nie zajmowało zbyt wiele czasu, musimy mieć odpowiedni sprzęt czyszczący, który skutecznie poradzi sobie z porządkami, praniem zabrudzonych dywanów i usuwaniem roztoczy kurzu domowego, a na dodatek będzie rozwiązaniem ekologicznym i bezpiecznym dla alergików.

Alergikom szczególnie polecane są odkurzacze z filtrem wodnym, w których brud trafia bezpośrednio do zbiornika z wodą. Model DS 6.000 marki Kärcher jest wyposażony w skuteczny, wielostopniowy system filtracji: filtr wodny (zbiornik), filtr pośredni zmywalny (płaski) oraz wylotowy HEPA 13. Drobne cząsteczki kurzu, bakterie, zarodniki grzybów, roztocza czy pyłki kwiatowe lądują najpierw w zbiorniku z wodą, a następnie zatrzymywane są przez kolejne filtry. W efekcie powietrze w pomieszczeniu pozostaje świeże i wolne od kurzu, a my nie mamy problemu z wierceniem w nosie.

Manufaktura dobrych rozwiązań

Manufaktura Łomża to marka, która pozwala na stworzenie wspaniałych mebli kuchennych. Bogate kolekcje wyszukanych frontów, blatów i uchwytów meblowych umożliwiają kreowanie designu najwyższej próby.

Oprócz walorów estetycznych nie zapomniano tu o wartościach użytkowych, czego najlepszym przykładem są nowoczesne blaty GetaCore oraz kosze cargo Inoxa Industrie.

Gdyński showroom

W Trójmieście pojawiło się nowe miejsce, które ma inspirować architektów i klientów planujących zmiany w kuchni. Dwupoziomowy, minimalistyczny salon łączy funkcje pokazowe i użytkowe, a jego intrygującą ekspozycję tworzą rozwiązania firmy Peka, dla kuchni i garderoby. Wykończony w stylu loftowym showroom powstał przy współpracy z Pracownią AGD, która pomaga w doborze kuchennych urządzeń.

ZOE znaczy życie

Efektowna i nowoczesna KWC ZOE to więcej niż bateria kuchenna. To wielofunkcyjne urządzenie, które zupełnie zmienia tradycyjne podejście do wyposażenia strefy wody i udowadnia, że przemyślany design w połączeniu z nowatorskimi rozwiązaniami i najwyższą jakością wykonania mają kluczowe znaczenie. W końcu słowo „zoe” to w języku greckim życie.

Włoski specjał

Pizza to jedna z najpopularniejszych potraw włoskich. Prosta, bo składająca się z kilku powszechnie dostępnych składników, ale jednocześnie niezwykle smaczna, zdobyła zwolenników na całym świecie. W wielu krajach zyskała też nową formę, zmodyfikowaną dzięki regionalnym dodatko.

Początków pizzy należy szukać jeszcze w starożytności, w środowisku ubogiej ludności krajów śródziemnomorskich. To właśnie oni przygotowywali placki z prostego ciasta makaronowego, które po upieczeniu na rozżarzonych kamieniach polewano oliwą z oliwek, posypywano ziołami i czosnkiem. Czasem pojawiały się też na nim oliwki, ser, rodzynki, orzechy i miód.
Takie chlebowe placki nosiły nazwę focaccia.

Pizza z sosem pomidorowym, jaką znamy współcześnie, pojawiła się w wieku XVIII, kiedy na włoskich stołach zagościły pomidory. Z potrawy tej zasłynął zwłaszcza Neapol, gdzie w 1830 roku powstała pierwsza pizzeria.

Palący problem

Przywykliśmy do tego, że w naszym klimacie domy narażone są na straty ciepła w okresie jesienno-zimowym, a nawet wiosennym. Ostanie lato przypomniało jednak, że dodatkowe koszty możemy ponosić również z uwagi na nadmierne nagrzewanie pomieszczeń przez słońce. W takich warunkach więcej energii elektrycznej zużywają systemy klimatyzacji, w które coraz częściej wyposażone są współczesne wnętrza.

Z widokiem na Pałac Kultury

Samo serce Warszawy, 44 piętra i 236 apartamentów wykończonych w najwyższym standardzie to wizytówka jednego z najnowszych wysokościowców na mapie stolicy. Przez całkowicie przeszkloną fasadę można stąd podziwiać Pałac Kultury i Nauki, biurowce biznesowe, Ogród Saski, Starówkę, Stadion Narodowy i zakola Wisły. Unikatową cechą inwestycji są uchylne okna i wychodzące poza obrys budynku wykusze, które powiększają pole widzenia. Nic dziwnego, że oferta Cosmopolitan przyciąga amatorów mieszkania w atrakcyjnym miejscu i warunkach.

Budynek zaprojektowany przez światowej klasy architekta Helmuta Johna, autora m.in. siedziby Unii Europejskiej w Brukseli, oferuje ponad dwieście luksusowych mieszkań o powierzchni od 54 m2 do 194 m2. Największym atutem budynku są wspaniałe widoki na panoramę miasta, które rozpościerają się za wielkoformatowymi przeszkleniami, ale i same wnętrza zaskakują standardem wykończenia i wyposażeniem w najwyższej klasy sprzęt kuchenny i pralniczy marki Miele.