Numer 71 – 4/2017

Łyżki do sałaty

Potrzebne są na etapie przygotowywania i na etapie jedzenia sałatki. Pomagają dobrze wymieszać wszystkie składniki z sosem i bezpiecznie nałożyć porcje gotowej potrawy na talerzyki, a przy okazji mogą być ozdobą stołu.

Sztućce do sałatek to niezbędny element wyposażenia każdego domu i to taki, który pełni funkcje użytkowo-reprezentacyjne.

Zielony rok

Instytut Pantone to firma z branży poligraficznej, znana z własnego, unikatowego wzornika kolorów. Każdego roku typuje ona kolor, który ma odzwierciedlać najnowsze trendy w modzie, architekturze oraz innych dziedzinach powiązanych ze stylem życia. W roku 2017, opierając się na obserwacji rynku, konsultacjach i badaniach, wybrano soczystą zieleń kryjącą się pod nazwą Greenery.

Greenery to żywy, żółto-zielony odcień, który kojarzy się z pierwszym dniem wiosny. Symbolizuje nowe początki – nowy rok, nowe postanowienia, zdrowy styl życia, bardziej świadome podejście do odżywiania, rosnącą dbałość o środowisko.

Pod rękę z dizajnem

Dla wielu osób urządzających mieszkanie najważniejsza jest estetyka i pod tym kątem wybierają nie tylko elementy wykończeniowe czy meble, ale nierzadko również sprzęt agd. Jednocześnie nikt nie chce rezygnować z funkcjonalności i skuteczności urządzeń. Oczyszczacze powietrza SHARP idealnie wpisują się w te potrzeby, ponieważ dzięki nim można mieć w domu czyste i świeże powietrze, ciesząc się jednocześnie z dobrego designu.

Olbrzymią zaletą oczyszczaczy powietrza SHARP jest ich minimalistyczna forma, ciesząca wzrok swoją prostotą i harmonijnie współgrająca z każdym wnętrzem. Wykonane z wielką starannością i przy zastosowaniu wysokiej jakości materiałów urządzenia mogą stać się istotnym elementem dekoracyjnym sypialni, salonu, pokoju dziecięcego lub innego pomieszczenia, do którego je przeniesiemy i będą nam służyły przez wiele lat. W ofercie SHARP znajdziemy nie tylko typowe białe oczyszczacze, ale również modele w eleganckiej czerni.

Rewolucja w myciu podłóg

Czas pożegnać żmudne i męczące szorowanie podłóg, wielokrotne wyżymanie mopa i czekanie aż posadzka po umyciu wyschnie. Mop elektryczny Kärcher FC 5 kładzie tym problemom kres – wstępnie zbiera zabrudzenia z podłogi, myjąc ją równocześnie i odsysając bezzwłocznie wodę, dzięki czemu w niecałe dwie minuty po pracy powierzchnia jest już całkowicie sucha.

W mmopie elektrycznym Kärcher FC 5 wykorzystano unikalną technologię, bazującą na dwóch szybko obracających się padach z mikrowłókna. W trakcie pracy są one zwilżane roztworem środka czyszczącego, dzięki czemu znajdujący się na czyszczonej powierzchni brud jest na bieżąco zmiękczany i zbierany, bez wcześniejszego odkurzania.

Pożegnanie lata

Zapomnieliśmy już o letnich upałach, na które przyjdzie się poczekać do przyszłego roku. Ranki i wieczory są zimne i czuć w powietrzu jesień, ale dni wciąż bywają jeszcze ładne i przyjemne. To ostatni moment, by skorzystać z uroków przebywania na świeżym powietrzu i cieplejszych promieni słońca, organizując spotkania przy grillu, ognisku czy choćby na przydomowym tarasie. W końcu to przecież sezon na jabłka, pieczone ziemniaki, kiełbaski i gorące dania prosto z kociołka.

Temperatury na zewnątrz są zdecydowanie niższe i słońce świeci mniej intensywnie, ale wciąż jest na tyle ładnie, by wyjść z budynku i na balkonie wypić poobiednią kawę, posiedzieć z rodziną na tarasie przy lampce wina albo przy ognisku pobawić się z przyjaciółmi.

Jakie zawiasy?

Szklane drzwi, mocowane do ścian, ościeżnic czy szklanych paneli, to rozwiązanie często stosowane obecnie nie tylko w biurach i obiektach użyteczności publicznej,ale też w domach prywatnych i mieszkaniach. Jednak mimo ich powszechności, podczas montażu często popełniane są błędy, na skutek których dochodzi do uszkodzenia tafli szkła oraz innych elementów drzwi.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli zawiasów umożliwiających montaż szklanych drzwi. Różnią się one designem, materiałami, z jakich są wykonane oraz sposobem mocowania. Ze względu na montaż wyróżnia się zawiasy zewnętrzne (w tym przypadku płytka umieszczona jest „od czoła”, na wierzchu framugi lub ościeżnicy) oraz wewnętrzne (płytka montażowa umieszczona w otworze). Zawiasy można mocować również do boku drzwi (np. zamki z serii Erice Line marki CDA) oraz w pionie – jeden na górze tafli, a drugi przy podłodze (do montażu podłoga – strop przeznaczone są m.in. produkty z kolekcji CDA Como).

Powrót na ziemię

Tegoroczna IFA, czyli Międzynarodowa Wystawa Elektroniki Użytkowej i Sprzętu AGD, przyciągnęła do Berlina ok. 11 tys. wystawców z ponad 180 krajów. W odróżnieniu od poprzedniej edycji, podczas której producenci chcieli wszystkich oczarować niemal kosmiczną technologią, w tym roku dało się zauważyć wyraźny powrót do ziemskich realiów. W efekcie można było zobaczyć więcej dopracowanych koncepcji i produktów.

Nie oznacza to, że firmy porzuciły myślenie o domu przyszłości, całkowicie zdominowanym przez elektronikę sterowaną ze smartfona, choćby z drugiego końca świata.

Zdecydowanie najwięcej nowinek pokazały na targach firmy niemieckie, czego znakomitym przykładem jest koncern BSH. Należące do niego marki: Bosch i Siemens, zaprezentowały niezliczoną ilość urządzeń udoskonalonych i całkiem nowych, jak choćby odkurzający robot Bosch. Na pochwałę zasługuje zwłaszcza szeroka gama dopracowanych piekarników i pralnictwa.

W ubiegłym roku wiele firm chwaliło się z kamerami internetowymi w chłodziarkach, do którym można było zajrzeć smartfonem, będąc na zakupach, by zweryfikować zawartość półek. Tym razem producenci skupili się na drobnych zmianach wyposażeniowych, wpływających na przyjaźniejsze użytkowanie lodówek oraz możliwość dopasowania ich koloru do mody czy zmian następujących w otoczeniu, wykorzystując kolorowe nakładki na front (Bosch). Radosne kolory można też było zobaczyć w chłodnictwie marki Gorenje – tyle, że tu dotyczyło to stylu retro.

Na kuchennym poddaszu

Rolą okien jest wpuszczanie naturalnego światła do wnętrza, wentylacja, a także ochrona przed napływającym z zewnątrz – w zależności od pory roku – chłodem lub upałem. Nie inaczej jest w przypadku okien dachowych, choć specyfika przestrzeni na poddaszu narzuca szereg ograniczeń, ale czasem stwarza też pewne możliwości.

Wybierając miejsce na kuchnię musimy pamiętać o jej właściwym położeniu względem stron świata. Najkorzystniej, gdy znajduje się ona we wschodniej lub północnej części budynku, bo tam z reguły jest najchłodniej nawet w okresie letnich upałów, a gotowanie i urządzenia kuchenne i tak emitują mnóstwo ciepła. Zorientowanie kuchni na wschód jest również zalecane ze względu na korzystne światło, dzięki czemu nawet w jesienno-zimowe ranki wnętrze jest jasne i dobrze wpływa na samopoczucie domowników. Latem natomiast poranne słońce nie jest jeszcze dokuczliwe, zaś w godzinach największych upałów w obszarze tym panuje już przyjemny cień i jest znacznie chłodniej niż w innych pomieszczeniach.

Minimum kuchni, maksimum wygody

Do jakiego rozmiaru można zmniejszyć kuchnię, aby pełniła swoje funkcje i jednocześnie nie zabierała zbyt wiele powierzchni w mieszkaniu? Praktyka pokazuje, że wszystko czego potrzebujemy można zmieścić w jednym, niewielkim module, schowanym za płaszczyzną jednolitych drzwi.

Wystarczy wówczas zamknąć fronty, a kuchnia znika z pola widzenia tak szybko, jak szybko się pojawiła.

Kuchnia kompaktowa to idealne rozwiązanie dla osób, które mają bardzo małą przestrzeń mieszkalną. Przeznaczone dla niej rozwiązania są niesłychanie praktyczne. Doskonała organizacja, łatwy dostęp i pełen wgląd to bez wątpienia ich największe zalety.

Taka mini kuchnia zawiera zazwyczaj ruchomy lub rozkładany stolik, płytę grzewczą, piekarnik, lodówkę, zmywarkę oraz nieco miejsca na przechowywanie podstawowych naczyń, akcesoriów i produktów spożywczych.

Z łezką w oku

Kuchnia rustykalna to spełnienie marzeń o przytulnym, pełnym rodzinnego ciepła wnętrzu i materializacja wspomnień wyniesionych z babcinego domu. Kojarzy się z sielskim klimatem życia na wsi i beztroską płynącą z możliwości niespiesznego celebrowania zwykłych codziennych chwil w gronie najbliższych. Nie powinno więc dziwić, że wciąż wiele osób wybiera styl tradycyjny zamiast nowoczesnego designu czy tak modnego loftu.

Kuchnia tradycyjna to kuchnia głównie dla domowników, więc to, co potrzebne w codziennym życiu musi tu być pod ręką. Nie ma potrzeby chowania wszystkiego w szufladach i za frontami szafek – nawet kubki często wiszą lub stoją gotowe do użycia.

Wnętrze aż kipi nagromadzeniem przedmiotów, dekoracji, szczegółów, swoistym bałaganem, w którym jest jakiś system i jednocześnie niepowtarzalny urok. Tym samym to całkowite zaprzeczenie aktualnie panujących trendów nastawionych na minimalizm, ład i oszczędność formy.

W rytmie etno

Przynajmniej od dwóch sezonów motywy etniczne wyraźnie podbijają serca projektantów. Pojawiają się nie tylko we wnętrzach retro i klasycznych, ale również w aranżacjach na wskroś nowoczesnych: minimalistycznych, loftowych czy industrialnych. W surowym, szaro-białym otoczeniu natychmiast przykuwają uwagę, a gdy są przy tym kolorowe – wyglądają wręcz zjawiskowo.

Styl etno to nurt, który łączy wzory i elementy rękodzieła ludowego ze współczesnymi trendami. Nietrudno go zauważyć – to wplecione w nowoczesne wnętrze akcenty folklorystyczne z różnych stron świata, wzory nieodłącznie związane z klimatem i krajobrazem egzotycznych miejsc, a także inspirowane tradycją przedmioty codziennego użytku.

Styl ten stał się popularny już w latach 70. ubiegłego wieku, jako wyraz sprzeciwu wobec kultury masowej i tandetnych przedmiotów z tworzyw sztucznych, które zalewały rynek. Wówczas projektanci zaczęli poszukiwać oryginalności i unikatowych rozwiązań, czerpiąc inspiracje z miejsc odległych kulturowo i geograficznie.
Fascynacja dotyczyła zarówno rdzennych, uznawanych za prymitywne, kultur Afryki, Australii i obu Ameryk, jak też wzornictwa europejskiego, wyrosłego z historii i tradycji danego regionu, a wynikającego z uwarunkowań klimatyczno-przyrodniczych.

Równie chętnie sięgano więc po wzory krajów południowoeuropejskich, współczesne wzornictwo hinduskie, meksykańskie, motywy roślinne i zwierzęce.
Instytut Pantone to firma z branży poligraficznej, znana z własnego, unikatowego wzornika kolorów. Każdego roku typuje ona kolor, który ma odzwierciedlać najnowsze trendy w modzie, architekturze oraz innych dziedzinach powiązanych ze stylem życia. W roku 2017, opierając się na obserwacji rynku, konsultacjach i badaniach, wybrano soczystą zieleń kryjącą się pod nazwą Greenery.

Greenery to żywy, żółto-zielony odcień, który kojarzy się z pierwszym dniem wiosny. Symbolizuje nowe początki – nowy rok, nowe postanowienia, zdrowy styl życia, bardziej świadome podejście do odżywiania, rosnącą dbałość o środowisko.

Diabeł tkwi w szczegółach

Dirt Devil to marka odkurzaczy o ponad stuletniej tradycji, która rozpoczęła swoją his- torię w Stanach Zjednoczonych. Dziś ma silną pozycję nie tylko na rynku amerykańskim, ale także w Europie. W Niemczech zajmuje w sprzedaży pozycję lidera, oferując szeroką gamę urządzeń sprzątających: od workowych i bezworkowych odkurzaczy poziomych, poprzez pionowe i ręczne urządzenia bezprzewodowe, po roboty sprzątające oraz urządzenia do czy-szczenia za pomocą wody i pary.

Tak bogata oferta pozwala na wybór sprzętu najlepiej odpowiadającego potrzebom każdego gospodarstwa domowego – sprzętu, który umoż- liwi szybkie i skuteczne odkurzenie oraz umycie wszystkich rodzajów powierzchni znajdujących się we wnętrzach.

Odkurzacze bezworkowe kuszą nabywców wygodną obsługą, gdyż eliminują konieczność kupowania i wymiany worków na śmieci. Jednak często odbywa się to kosztem zwiększonej energochłonności, przez co urządzenia takie z trudem osiągają klasę C. Tymczasem najlepsze modele odkurzaczy bezworkowych Dirt Devil z serii EKO Rebel mogą pochwalić się klasą energetyczną A, zapewniając najwyższą jakość za rozsądną cenę.

Wszystkie odkurzacze tej marki zostały zaprojektowane przez niemieckich inżynierów z uwzględnieniem wymagań klientów europejskich. Gwarantują one wysoką skuteczność przy niskim poborze mocy, komfort pracy, elegancki design i wysokiej jakości materiały użyte do produkcji.

Posprzątane i schowane

Utrzymanie w czystości mieszkania wymaga zaangażowania wielu środków finansowych i czasowych, a także siły fizycznej. Odkurzanie, zamiatanie, mycie, zmywanie, ścieranie kurzu, odtłuszczanie, odkamienianie, nabłyszczanie, polerowanie… Czynności tych oraz podobnych jest mnóstwo, a wszystkie wymagają użycia urządzeń oraz akcesoriów do sprzątania, ściereczek i gąbek, wody i różnego rodzaju detergentów w postaci płynów, sprayów, past, mleczek, pianek, emulsji. Warto więc pomyśleć o odpowiednim miejscu do ich przechowywania.

Arsenał „broni” do walki z brudem, plamami i kurzem może być naprawdę potężny, dlatego ważne staje się zapewnienie odpowiedniego miejsca na jego przechowywanie, by był on bezpieczny, a jednocześnie łatwo i szybko dostępny. Stojący w kącie pokoju odkurzacz, choćby nawet najbardziej designerski, nie jest przecież żadną ozdobą, a do tego sam staje się zbieraczem kurzu, zwłaszcza jeśli używany jest tylko raz w tygodniu.

Wątpliwą dekoracją są też nieuporządkowane butelki ze środkami czyszczącymi i ściereczki, zgromadzone wokół zlewozmywaka czy łazienkowej umywalki.

O wiadrze i mopie nie ma nawet co wspominać…