IFA 2019
Elektryczne samochody, roboty, drony i wszechobecne smartfony to rzeczy, które najczęściej przyciągają uwagę odwiedzających berlińskie targi IFA, czyli Międzynarodową Wystawę Elektroniki Użytkowej i Sprzętu AGD. Większość z nich to raczej próba zdefiniowania naszej przyszłości niż dzisiejsza rzeczywistość. Na tym tle segment poświęcony branży AGD jest zdecydowanie bliżej ziemi.
Patrząc na kategorie sprzętowe można było odnieść wrażenie, że najwięcej ciekawych nowinek pojawiło się w pralnictwie i chłodnictwie. Dobrym przykładem na to, co oznacza dziś nowoczesna pralka jest propozycja marki Bosch. Najnowszy system dozowania i-DOS działa na podstawie inteligentnych sensorów, które zbierają różne informacje z pralki, badając m.in. wielkość załadunku, rodzaj tkanin znajdujących się w bębnie i poziom ich zabrudzenia, uwzględniając przy tym twardość wody oraz stężenie środka piorącego. Dzięki temu urządzenie oszczęda wodę i detergenty oraz poprawia efektywność prania.
Szklane ściany
Nowoczesna architektura kojarzy się przede wszystkim z wielkimi przeszkleniami, zajmującymi nawet całe ściany budynków. Duże okna, tarasowe skrzydła sięgające od podłogi do sufitu i szklane elewacje na stałe wpisały się w obraz współczesnych miast oraz podmiejskich osiedli niemal na całym świecie, i to niezależnie od strefy klimatycznej. Dzięki nim wnętrza wydają się bardziej przestronne, są jasne i naturalnie wtapiają się w otoczenie. A ludzie w nich przebywający czują się lepiej i są zdrowsi.
Szklana architektura zawładnęła współczesnym światem, bo dzięki wysoko zaawansowanym rozwiązaniom technicznym wnętrza takich budynków zapewniają komfortowe warunki pracy i mieszkania o każdej porze roku. Szyby zespolone dwu- i trzykomorowe, składające się z tafli szklanych oddzielonych od siebie przestrzeniami wypełnionymi gazem szlachetnym, zapobiegają utracie ciepła zimą, a specjalne niskoemisyjne pakiety szybowe mogą nawet trochę dogrzewać wnętrze.
Ukryte za frontem
Zmywarka i chłodziarko-zamrażarka schowana za frontem kuchennej zabudowy meblowej to w zasadzie standard. Zdziwienia nie budzi też stojący w szafce lub głębokiej szufladzie drobny sprzęt elektryczny, taki jak robot wielofunkcyjny, blender czy sokowirówka. Ale już zamykany w meblu piekarnik, płyta grzewcza albo zlewozmywak może zaskoczyć.
Nowoczesna kuchnia to najczęściej jedna ze stref otwartej, reprezentacyjnej przestrzeni mieszkalnej, więc i jej wygląd daleko odbiega od tradycyjnych wzorców znanych z przeszłości. Zabudowa meblowa nierzadko ma charakter bardziej salonowy niż kuchenny – jest realizowana z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów i efektownych rozwiązań, na które patrzy się z ciekawością i przyjemnością. W wielu przypadkach projektanci starają się również ukryć to, co jest kwintesencją kuchni, czyli okap, urządzenia do gotowania i pieczenia, zlewozmywak.
Wycisnąć zdrowie
Picie świeżo wyciśniętych soków z owoców i warzyw to nie tylko chwilowa moda, ale sposób na zdrowie i dobre samopoczucie. A najlepszą metodą ich pozyskiwania są wyciskarki wolnoobrotowe, w których produkty ulegają powolnemu miażdżeniu zamiast siekania. Uzyskane w ten sposób soki mają nie tylko lepszą konsystencję i smak, ale również znacznie więcej wartości odżywczych. Wyciskanie przy użyciu wałka ślimakowego pracującego z minimalną prędkością i dużą siłą, bez użycia jakichkolwiek wirujących ostrzy, przypomina proces wyciskania ręcznego. Nie towarzyszy mu tarcie ani podwyższona temperatura, dlatego przetwarzane produkty nie tracą witamin, minerałów oraz niezwykle wrażliwych na ciepło substancji aktywnych, takich jak enzymy czy olejki eteryczne, obecne w dużych ilościach zwłaszcza w ziołach. Dzięki temu uzyskane soki są klarowne, aksamitne i pełne cennych składników.
Woda ze ściany
Baterie stojące to dziś standard zarówno w łazience, jak i w kuchni. Dobrze się prezentują, a przy tym są łatwe i szybkie w montażu, dlatego chętnie wybierają je zarówno projektanci wnętrz, jak też sami inwestorzy. Tymczasem warto wziąć pod uwagę baterię naścienną – rozwiązanie, które choć dla wielu wydaje się przestarzałe i kłopotliwe, ma wiele zalet.
Kiedy przyjrzymy się ofercie producentów bardziej uważnie, znajdziemy baterie naścienne o znacznie ciekawszym wzornictwie. Są wśród nich stylowe baterie z dwoma krzyżowymi kurkami oraz nowoczesne, jednouchwytowe baterie wykończone w chromie, matowe lub w modnym kolorze miedzi i złota. A gdy poszukamy jeszcze lepiej, możemy odkryć prawdziwe perełki designu, zaprojektowane przez znane nazwiska.
Dom po włosku
Przestrzeń, kolor i wzornictwo na najwyższym poziomie. Wszystko to znajdziemy w pięknym apartamencie pokazowym Fiore Verde, który zaprojektowano we włoskim stylu. Jego wyjątkowość i niepowtarzalny klimat sprawiają, że na długo zapada on w pamięć każdego, kto choć raz przekroczy jego gościnne progi.
Przy urządzaniu ponadstumetrowego mieszkania wykorzystano między innymi włoskie marmury i trawertyny, na podłodze ułożono naturalny dąb, a kuchnię wyposażono w sprzęt marki Gaggenau. Ogromnym atutem jest też inteligentny system, dający możliwość zdalnego sterowania urządzeniami, oświetleniem, klimatyzacją i nagłośnieniem za pomocą smartfona lub innego dedykowanego urządzenia.
Tak blisko natury
Architekci ze Studio O. projektują wnętrza, w których już na pierwszy rzut oka widać przywiązanie do natury. Wykorzystują szlachetne materiały, zgaszone kolory ziemi i unikają zbędnych dodatków.
Poza tym cenią otwartą przestrzeń i nie boją się przeszkleń nawet w tak intymnych pomieszczeniach jak łazienka. Dzięki tym zasadom mieszkanie jest pełne światła i harmonii. Kuchnia swobodnie łączy się z jadalnią i salonem, choć jej odrębność wyznacza ściana z białej cegły i ceramiczna, czarno-biała posadzka.
Dominuje tu oryginalna wyspa z masywnym blatem z litego drewna, który umieszczono na lekkiej, stalowej konstrukcji z otwartymi półkami. Metal w kolorze czarnym gości jeszcze w wielu innych miejscach wnętrza – jest elementem otwartych półek nad kuchennym blatem, przeszklonych ścian i drzwi, które oddzielają pomieszczenia, a także podporą stołu jadalnianego.
W duchu etno
Przytulne mieszkanie zlokalizowane pod Koszalinem odzwierciedla charakter właścicielki i jej więź z naturą. W apartamencie dominuje neutralna kolorystka, przełamana kontrastami w postaci ciemnozielonej ściany, żółtego fotela i biało-czarnej podłogi w strefie kuchennej. Całość tchnie bardzo naturalną, zmysłową atmosferą.
Wnętrze utrzymane jest w dość ciemnej kolorystyce, mnóstwo w nim ciepłego w odbiorze drewna i motywów botanicznych, w tym żywych kwiatów. W takim otoczeniu bardzo wyraźnie odznaczają się białe meble, zwłaszcza zabudowa kuchenna, wykonana przez stolarza według projektu architektki. Frezowane fronty dobrze kontrastują z czerwoną cegłą na ścianie i elementami dębowymi, które dają wrażenie przytulności.
Z huggy w tle
Surowość loftu i wesoły styl hygge wydają się jak ogień i woda – sprzeczne żywioły, których pozornie nie da się pogodzić. A jednak…. Zaprojektowany przez pracownię Decoroom apartament na warszawskim Bemowie pokazuje, że przy odrobinie chęci i talentu wszystko da się zrobić.
Mieszkanie ma charakter loftu, który stworzono wykorzystując zastane w nim duże przeszklenia okienne i wprowadzając typowe dla stylu industrialnego materiały wykończeniowe: czerwoną cegłę, surowe drewno oraz metalowe elementy w kolorze czarnym.
A jest tego naprawdę sporo: regały na wino i książki, lampa, listwy oświetleniowe, elementy konstrukcyjne krzeseł i stołów. Nie można też przeoczyć metalicznego wykończenia szafek kuchennych, gdzie na frontach zastosowano srebrzysty laminat.
Z nowoczesnym twistem
Wybierając się w podróż, coraz częściej rezygnujemy z pokoju hotelowego na rzecz czasowego wynajmu mieszkania – po to, by w obcym miejscu choć przez chwilę poczuć się tak komfortowo, jak w domu. Prezentowany apartament stworzono z myślą o takim właśnie przeznaczeniu, dlatego cechuje go nie tylko wysoka jakość wykończenia i funkcjonalność, ale też uniwersalny, przytulny wystrój.
We wnętrzu zastosowano rozwiązania zaczerpnięte z wielu różnych stylów, dzięki czemu każdy odnajdzie tu cząstkę, która jest mu bliska. Elementy klasyki przeplatają się z neoklasyką i loftowymi detalami, a obok dostojnej, eleganckiej czerni i szlachetnego drewna funkcjonują miękkie meble oraz drobiazgi w intensywnych kolorach. Całość sprawia bardzo pozytywne wrażenie, zapewniając przytulną atmosferę.
Męska kuchnia?
W tym wnętrzu panuje estetyczna dyscyplina, wyznaczona przez proste linie i duże, jednolite płaszczyzny. Główną rolę grają tu odcienie ciemnej szarości oraz czerń, przełamane ciepłem dębowego forniru na meblach i ścianach. To idealna jaskinia dla mężczyzny, ale z powodzeniem może tu też mieszkać młode małżeństwo.
Po przekroczeniu progu mieszkania od razu trafiamy do strefy dziennej stanowiącej przestronny otwarty plan, który łączy w sobie kilka funkcji. Znajdziemy tu część wypoczynkową z wygodną sofą oraz ścianą telewizyjną, część jadalnianą z dużym stołem dla sześciu osób, a także harmonijnie wtapiającą się w całą aranżację kuchnię. To tutaj koncentruje się życie domowników i przyjmowani są goście.