Numer 82 – 3/2020

Afryka oswojona

Nowoczesny apartament należy do miłośniczki podróży i Afryki, dlatego jego aranżacja jest bliska naturze i nawiązuje do klimatu Czarnego Lądu. Pomimo ciemnej kolorystyki wnętrze ujmuje lekkością i subtelnym charakterem.

A jego niekwestionowaną bohaterką jest wisząca nad stołem lampa Night Birds, inspirowana unoszącymi się w powietrzu ptakami. Ten niebanalny, wykonany ręcznie przedmiot nadaje otoczeniu niecodziennego charakteru.

Bryły w roli głównej

Salon połączony z aneksem kuchennym to wachlarz szarości – od gołębiej sofy i zabudowy meblowej uszlachetnionej szklanymi witrynami, poprzez nieco ciemniejsze zasłony, aż po grafitowy barek i czarny stół z krzesłami. Wszystko to ujęte w geometrycznych formach, które znajdują swoje powielenie także w najmocniejszym punkcie wnętrza – wielkoformatowej tapecie o długości sześciu metrów.

Tworzy ona ciekawe złudzenie optyczne, a jej trójwymiarowy kubistyczny wzór wprowadza dynamikę do zachowawczych barw i kształtów mebli.

Czarne na białym

Wizytówką mieszkania jest przedpokój utrzymany w klasycznej bieli, przełamanej drewnem na podłodze i czarnymi detalami.

Każdy obecny tu element przyciąga wzrok: proste lustro nonszalancko oparte o ścianę, nowoczesny metalowy stolik naprzeciwko drzwi wejściowych i zawieszona nad nim oryginalna, czarno-żółta grafika, nadająca wnętrzu unikatowy charakter.

Dobre na piknik

Nowoczesne naczynia z tworzyw sztucznych w niczym nie przypominają tandetnych plastikowych talerzy i kubków sprzed lat. Dzięki zaawansowanym technologiom i wykorzystaniu nowych materiałów możemy cieszyć się bardzo estetycznymi i trwałymi produktami. Niektóre do złudzenia przypominają wyglądem szkło lub porcelanę, ale w odróżnieniu od nich nie tłuką się i są łatwe w transporcie.

Magia koloru

Wnętrze zaprojektowane przez Pawła Ślęzaka jest nowoczesne, choć jak na aktualne trendy bardzo kolorowe. Z modernizmu zaczerpnięto tu otwarty plan oraz duże połacie okien, dzięki czemu jest tu jasno i przestronnie.

Przyjemną domową atmosferę uzyskano dzięki dużej ilości naturalnego drewna w wyposażeniu oraz ożywczym barwnym akcentom w postaci grafik na ścianach, pufy, kwiatowej tapety w korytarzu oraz licznych drobiazgów. Uwagę zwraca też odważna, wykończona w czerni kuchnia.

Mieszkanie do mieszkania

Inspiracją dla położonego na poznańskiej starówce mieszkania był fiński modernizm, tak bardzo bliski człowiekowi i naturze. Dlatego jest tu prosto, funkcjonalnie i przytulnie.

W strefie dziennej dominuje naturalne drewno, z którego wykonana jest m.in. kuchenna zabudowa meblowa z szafkami sięgającymi sufitu. Kontrastuje z nimi grafitowy pas kamiennego blatu i panela ściennego.

Pod błękitnym niebem

Gdy przychodzi lato, nasze życie zmienia się diametralnie, bo świeże powietrze, zieleń i ciepłe promienie słońca sprawiają, że każdą wolną chwilę staramy się spędzać blisko natury. Chętnie więc przenosimy się do ogrodu lub choćby tylko na taras, by wypić poranną kawę, zjeść rodzinny obiad czy pobiesiadować wieczorem z przyjaciółmi. Sprzyja temu bogata oferta mebli przeznaczonych do użytku zewnętrznego. Krzesła, stoły, fotele, leżanki oraz miękkie kanapy są tak piękne i funkcjonalne, jak meble projektowane do wnętrz. Jedyne, co je różni, to materiały, z których są wykonane, bo muszą być odporne na zmienne warunki pogodowe, gdyż nawet latem narażone są na deszcz czy wiatr.

Wnętrze z duszą

Pomysł na aranżację mieszkania niespodziewanie pojawił się podczas wizyty inwestorów na pewnym strychu, gdzie znaleźli piękny wiekowy fotel, którego urody nie przyćmił nawet upływ czasu. Wiedzieli, że po odnowieniu musi on stanąć w ich przyszłym domu, dlatego wnętrze też musiało mieć duszę.

Atmosferę całego domu zdefiniował oryginalny kominek w formie białego pieca o okrągłym przekroju, który stał się sercem otwartej przestrzeni.

Ze sztuką w parze

Prekursorem parowej technologii była marka Gaggenau, która zaawansowaniem swoich rozwiązań zostawiła konkurencję daleko w tyle. W 1999 r. koneserzy gotowania mogli po raz pierwszy w historii skorzystać z możliwości gastronomicznych urządzeń konwekcyjno-parowych w domowej kuchni. Niemieccy konstruktorzy stworzyli hybrydowy piekarnik, który swoimi funkcjami wprost oszałamiał – użytkownik mógł korzystać z gotowania na parze, duszenia, pieczenia, gotowania, grillowania i zapiekania. Urządzenie pozwalało też na robienie jogurtów i pozyskiwanie soku ze świeżych owoców za pomocą pary.

Złoto i granat

W kuchni otwartej na salon królują proste formy i nowoczesny minimalizm z nutami vintage. Granatowo-biała zabudowa meblowa stanowi jedynie tło, bo wzrok przyciąga oryginalna ściana nad blatem kuchennym wykonana przy użyciu tynku strukturalnego. W takim otoczeniu zjawiskowo prezentują się eleganckie złote krany i zawieszone na złotej ramie szklane klosze.