Numer 68 – 1/2017

Drewno w nowoczesnym wydaniu

Biel, czerń i odcienie szarości w naj- rozmaitszych kombinacjach to w aranżacji wnętrz najmodniejsza paleta ostatnich lat. Jej zaletą jest neutralność i ponadczasowa elegancja, zaś wadą surowy, a często wręcz chłodny i smutny wygląd. Wystarczy jednak wprowadzić nieco naturalnego drewna, by ten zimny w odbiorze mariaż ocieplić i dodać mu szyku.

Drewno obdarzone jest niezwykłą, naturalną szlachetnością, roztacza wokół siebie ciepłą aurę i nawet w industrialnym wnętrzu tworzy przytulny klimat. Doskonale sprawdza się jako główny element wykończenia – podłoga z desek, odkryte belki stropowe na suficie czy schody, ale niekiedy wystarczy kilka drobnych detali, by nadać pomieszczeniom stylowego charakteru i uroku. Drewniany stolik, komoda, ścienna mozaika czy ramy obrazów to tylko niektóre z możliwości.

Drewno to materiał charakterystyczny dla stylu skandynawskiego, gdzie dominują jego jasne, naturalne odcienie, a powierzchnie są najczęściej surowe, przetarte, bielone albo stylizowane na stare. Z kolei ciemne drewno pojawia się raczej w aranżacjach minimalistycznych, przełamując ich surowy wystrój i chłodną kolorystykę. Odpowiednio dobrane, odporne na wilgoć i dobrze zabezpieczone gatunki drewna goszczą też w łazienkach i kuchniach.

Ergonomia na 100%

Niebanalna, pełna ciekawych detali, a jednocześnie maksymalnie funkcjonalna – tak można by scharakteryzować prezentowaną kuchnię. To wnętrze wyjątkowo przemyślane pod względem ergonomii pracy i przechowywania produktów spożywczych oraz kuchennego wyposażenia. Za frontami kryją się nowoczesne carga i wysuwy, dzięki którym każda rzecz jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ta estetyczna, ale skromna rozmiarowo kuchnia dla trzyoosobowej rodziny nie może niczym zaskoczyć, choć niewątpliwie widać tu rękę profesjonalisty. Dekoracyjne szare panele na ścianie, kolorowe krzesła, ciekawa industrialna lampa nad stołem – niby nic wielkiego, a jednak wszystko to razem sprawia, że wnętrze jest oryginalne i pełne uroku.

Ale jest coś jeszcze, co wyróżnia tę kuchnię spośród tysięcy podobnych aranżacji. To niezwykle funkcjonalne wnętrze zabudowy meblowej, które czyni z niej profesjonalny warsztat pracy. Komfort i ergonomia były bowiem najważniejszymi postulatami inwestorów.

Kuchnia na poziomie

Kuchnia zawsze była i pozostanie przede wszystkim miejscem pracy, a satysfakcja z jej posiadania nigdy nie opiera się tylko na pięknym wyglądzie, cieszącym oko domowników i zapierającym gościom dech w piersiach. Prawdziwym testem dla projektu staje się dopiero codzienność oraz związane z nią przygotowywanie produktów do spożycia, gotowanie posiłków i sprzątanie po nich.

Reprezentacyjny wygląd kuchni ma obecnie niebagatelne znaczenie, ale o wiele ważniejsza jest jej funkcjonalność, o czym bardzo szybko przekonują się wszyscy użytkownicy skupieni wyłącznie na designie. W kuchni spędzamy mnóstwo czasu i wykonujemy wiele różnych prac, dlatego planując to pomieszczenie i wybierając meble musimy pamiętać, by dobrze je zorganizować. Kuchnia pozbawiona ergonomii odbija się na zdrowiu domowników i sprawia, że w dłuższej perspektywie zaczną im doskwierać napięcia mięśniowe w obrębie barków i ramion, bóle kręgosłupa, a z powodu nieprawidłowego oświetlenia pogarsza się wzrok.

Dlatego tak ważne jest właściwe rozplanowanie szafek i szuflad, ulokowanie urządzeń kuchennych do zabudowy w odpowiednim miejscu i zaprojektowanie blatów roboczych na wygodnym dla użytkowników poziomie.

Modne uchwyty

Shape art to autorski projekt, w ramach którego grupa polskich projektantek stworzyła specjalnie dla firmy GTV nową kolekcję uchwytów meblowych. Jej wyróżnikiem jest klasyczna, subtelna i delikatna, a zarazem wyrazista linia, która nadaje uchwytom niepowtarzalny, nowoczesny wygląd.

Nowa linia uchwytów firmy GTV łączy pozorne sprzeczności – eteryczność z trwałością i subtelność z wyrazistością, dając w efekcie zachwycające piękno. Na szczególną uwagę zasługują uchwyty Cleo i Senior, nagrodzone Złotymi Medalami Targów Poznańskich. Dodatkowo SENIOR jest zdobywcą Złotego Medalu przyznawanego przez Konsumentów oraz Diamentu Meblarstwa.

Na płaski dach

Modernistyczna architektura przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans.
W efekcie coraz częściej widujemy w naszym krajobrazie domy w formie prostych, geometrycznych brył z płaskim dachem, które są synonimem nowoczesności i dobrego gustu.

Płaski dach jest dla inwestorów wyzwaniem nie tylko projektowo-konstrukcyjnym, ale także wykonawczym.

Główny problem stanowi prawidłowe odprowadzenie wód opadowych, co wymaga zastosowania zaawansowanych systemów. Są one dość kosztowne, a przy tym wymagają zatrudnienia wyspecjalizowanych i doświadczonych ekip. Nie ma tu miejsca na pomyłki i ewentualne poprawki, bo w przypadku nieszczelności dachu trudno zlokalizować źródło problemu, a przy demontażu warstwy składające się na system ulegają najczęściej uszkodzeniu i wymagają ponownych nakładów materiałowych. Mimo trudności warto jednak realizować konstrukcje z płaskim dachem, bo dzięki nim możemy zyskać ogromną przestrzeń tarasową z możliwością zapewnienia wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu. Z uwagi na wysokie położenie daje ona przy okazji większą intymność i lepszą panoramę na okolicę.

Nowoczesna mama w kuchni

Współczesne mamy często pracują etatowo poza domem albo prowadzą własne firmy. Pogodzenie obowiązków zawodowych z rodzinnymi i wygospodarowanie jeszcze czasu dla siebie to sztuka wymagająca precyzyjnego planowania i odpowiedniego zorganizowania nie tylko rozkładu każdego dnia, ale także… kuchni.

Dobrze zagospodarowana przestrzeń pozwala mieć wszystko w zasięgu ręki, dzięki czemu czas przeznaczany na nerwowe szukanie produktów i naczyń podczas przygotowywania posiłków można spożytkować inaczej. Warto więc pomyśleć o dużym, oświetlonym i wygodnym blacie roboczym, przestronnych szafkach z łatwym dostępem do zawartości i nowoczesnych systemach ułatwiających i przyspieszających pracę. To właśnie funkcjonalne rozwiązania marki PEKA umożliwiają doskonałą organizację działań w kuchni, dopasowując się do indywidualnych wymagań każdej mamy i jej rodziny.

Winiarki na medal

Na temat wina napisano niezliczoną ilość książek, bo jest ono częścią kultury wielu narodów – niemal tak starą, jak cywilizacja. Poczesne miejsce zajmowało ono również na naszych stołach, co oddaje starolpolskie powiedzenie „A ja tam byłem, miód i wino piłem”. Dziś kultura związana z winem odżywa w Polsce na nowo, a my możemy poszczycić się osiągnięciami na arenie międzynarodowej – Polak stanął na podium w prestiżowym konkursie Gaggenau Sommelier Awards 2016.

Przez długie lata Polacy słynęli z zamiłowania do wysokoprocentowych alkoholi. Jednak w nowej rzeczywistości gospodarczej do łask wróciło wino, co potwierdza jego rosnąca z roku na rok sprzedaż. Wzrasta też kultura spożycia i dziś już każdy koneser wie, że aby cieszyć się w pełni smakiem tego trunku, trzeba zadbać o właściwe jego przechowywanie. A trudno o lepsze dla wina warunki, niż w wymyślonych specjalnie do tego celu urządzeniach, zwanych winiarkami. Szczytowe osiągnięcia w tym zakresie prezentuje ekskluzywna marka Gaggenau – będąca kwintesencją technicznego zaawansowania i designu.

Zdrowy dom

Na świecie ponad 80% mieszkańców miast jest narażonych na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, przekraczającym normy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Przyzwyczailiśmy się już do telewizyjnych przekazów pokazujących chodzących w maskach mieszkańców Pekinu, Tokio czy Seulu, którzy w ten sposób chronią się przed miejskim smogiem. Jednak niewielu Polaków zdaje sobie sprawę, że sami potrzebujemy takiej ochrony.

W ubiegłym roku WHO opublikowała raport dotyczący stanu czystości powietrza w różnych miastach na całym świecie. Dla Polski okazał się on miażdżący, bo spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej aż 33 leży w naszym kraju! Przy politycznej wrzawie i wielu bardziej nośnych medialnie tematach raport pozostał prawie niezauważony. Władze centralne i lokalne problemu wolą nie dostrzegać, bo najczęściej nie mają pojęcia, co z nim zrobić, a na tym polu potrzebne są długotrwałe, mozolne działania. Światełko w tunelu mogą stanowić oddolne inicjatywy obywatelskie na wzór Krakowa, które mobilizują rządzących do podjęcia stanowczych kroków.

Zabójczy ranking
W niechlubnej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast aż siedem leży w naszym kraju! Jakby tego było mało, pierwsze miejsce w rankingu zajął Żywiec, a zaraz za nim Pszczyna.
W czołówce znalazły się też: Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Godów, Kraków, Skawina i Nowy Sącz.
Jeśli wziąć pod uwagę miasta wojewódzkie, to oprócz Krakowa na liście pojawiły się: Katowice, Wrocław, Kielce, Łódź i Warszawa.
Obok polskich miast, które zdominowały ranking, znajdziemy też sporo bułgarskich.

Dopiero na 24 pozycji pojawia się pierwsze miasto spoza tych dwóch krajów – włoska Soresina, położona w Lombardii.