Ceglane mury
Moda na industrialne wnętrza sprawiła, że cegła stała się jednym z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych. Ma ona niepowtarzalny urok, oparty na trójwymiarowości, surowości i naturalności, a także trwałość i wszechstronność zastosowania. Odpowiednio wkomponowana w przestrzeń sprawdza się w wielu różnych aranżacjach – od klasycznych po bardzo nowoczesne.
Naturalna cegła wytwarzana z gliny jest niezwykle efektowna i, o czym nie każdy pamięta, zdrowa, bo tworzy w pomieszczeniu korzystny mikroklimat. Ta najbardziej tradycyjna, w odcieniach czerwieni, nawiązuje do dawnych czasów i przestrzeni fabrycznych, dlatego rewelacyjnie pasuje do aranżacji loftowych oraz mieszkań w starych kamienicach.
W otwartych, przestronnych wnętrzach z wysokimi sufitami, w otoczeniu industrialnych elementów, takich jak odkryte instalacje czy przemysłowe lampy, buduje harmonijną i jednocześnie niezwykle klimatyczną przestrzeń.
Barometr zdrowych domów
W Polsce aż 1,5 mln dzieci mieszka w domach, których stan techniczny może wywierać negatywny wpływ na zdrowie. W Europie problem ten dotyka co trzecie dziecko, a skażone środowisko jest przyczyną 1/4 zgonów dzieci przed piątym rokiem życia. To wyniki najnowszego raportu „Barometr zdrowych domów” – inicjatywy Grupy Velux. Dzieci mieszkające w złych warunkach o wiele częściej cierpią na atopowe zapalenie skóry, kaszel, świszczący oddech, astmę, alergię i inne choroby układu oddechowego. Tego typu problemy często nie ustępują po okresie dzieciństwa i utrzymują się również w dorosłym życiu.
Dyskretni łowcy oparów
Współczesna kuchnia umieszczona w otwartej przestrzeni domu stanowi poważne wyzwanie dla projektantów oraz inwestorów, ponieważ gotowanie jest źródłem łatwo rozprzestrzeniających się, choć niepożądanych zapachów. Ideałem byłoby stworzenie skutecznej wentylacji, która jest niedostrzegalna lub nie rzuca się w oczy za sprawą minimalistycznej formy. Takie właśnie rozwiązanie proponują designerzy ekskluzywnej marki Gaggenau w nowych urządzeniach serii 200.
Blue 2020
Instytut Pantone ogłosił, że kolorem roku 2020 będzie Classic Blue, czyli klasyczny niebieski, przypominający denimowe jeansy, jagody, ocean i niebo o zmierzchu.
Stanowi on naturalne dopełnienie neutralnych barw, uosobienie spokoju, swobody i czystości, dlatego ma znacznie większe szanse na osiągnięcie sukcesu w świecie designu niż wybory dokonywane w poprzednich latach.
Święto wnętrza
Czwarta edycja Warsaw Home w Nadarzynie pokazała, że organizowana przez Ptak Expo impreza urosła do rangi poważnego wydarzenia na targowej mapie Europy.
W pięciu ogromnych halach o łącznej powierzchni 120 tysięcy m² udało się zgromadzić blisko siedmiuset wystawców, przy czym niemal co trzeci był spoza Polski. Ekspozycje
odwiedziło prawie 75 tysięcy ludzi, z czego aż 64% to goście biznesowi.
W Nadarzynie sporą reprezentację stanowiło rzemiosło oparte na ręcznych metodach produkcji, unikatowych projektach i dawnych technikach. Targi po raz kolejny potwierdziły siłę polskiego przemysłu meblarskiego – wszak jesteśmy szóstym producentem mebli i trzecim eksporterem na świecie, a drugim w Europie!
W branży kuchennej dominowały propozycje dla wnętrz ekskluzywnych, wykorzystujące złocone elementy. Na szczęście piękne rzeczy można było spotkać także w niższych cenowo segmentach, bo oferta dla zwiedzających była imponująco szeroka.
Nic dodać, nic ująć
Projektantka postawiła na modne od wielu sezonów zestawienie kolorystyczne, w którym biel i szlachetne odcienie szarości połączono z naturalnym drewnem. Ciemnografitowe, matowe fronty w strefie kuchennej i betonowa ściana w salonie kontrastują z dyskretnym połyskiem elementów białych, tworząc uniwersalną, choć dość surową bazę. Naturalne drewno na podłodze i w meblach zdecydowanie ociepla wnętrze wprowadzając do niego element przytulności.
Kuchnię zaprojektowano tak, by spełniała potrzeby mieszkańców żyjących i odpoczywających bardzo aktywnie, najchętniej w gronie znajomych. Dlatego ważną rolę odgrywa tu spory półwysep, oddzielający strefę gotowania od salonu. Ułatwia on wspólne spędzanie wolnego czasu i przygotowywanie posiłków, a także pełni funkcję dodatkowego stołu. Za nim znajduje się cześć robocza, ciągnąca się wzdłuż jednej ze ścian oraz wysoka zabudowa, w której ukryto lodówkę i pojemną szafę gospodarczą.
Murowany kawałek historii
Motywem przewodnim wnętrza jest cegła o niepowtarzalnej barwie i swojej własnej historii sięgającej lat 80. XIX wieku. Surowiec pochodzi bowiem z rozbiórki starej piekarni Władysława Pyrzakowskiego, która istnieła kiedyś na terenie warszawskiej Nowej Pragi. Wyraźnym nawiązaniem do klimatów fabrycznych są też elementy z czarnego metalu, zwłaszcza siatka przysłaniająca część kuchennego półwyspu.
Śródmiejski apartament to kreatywnie zaaranżowana przestrzeń, w której widać wyjątkową spójność poszczególnych elementów wyposażenia. Wykonana na zamówienie zabudowa meblowa w kuchni ma przyjazny, ciepły odcień szarości z domieszką jasnego brązu i koloru lawendowego. Dobrze z nim współgrają wzorzyste płytki ceramiczne pokrywające pas ściany nad blatem roboczym oraz gres na podłodze i cegła w salonie.
Męski azyl
Odcienie żółtego są mocnym akcentem kolorystycznym, który wprowadza do surowego, industrialnego wnętrza potężną dawkę słońca. Barwa ta rozjaśnia i ożywia przestrzeń, nadając jej pozytywnego charakteru.
We wnętrzu dominują betonowe powierzchnie i metalowe meble. Mocnym industrialnym akcentem są schody z naturalnego, wylanego betonu, który przygotowano do codziennego użytku przez odpowiednią impregnację. Dobrze współgrają one z białą cegłą na ścianie i czarnymi detalami. W klimat loftu świetnie wpisuje się stół z betonowym blatem na metalowej podstawie, otoczony metalowymi krzesłami w dwóch kolorach. Umieszczono go w pobliżu klasycznej zabudowy kuchennej, wykonanej w dużej części z naturalnego drewna. Dzięki temu wyraźnie odcina się ona na tle dość surowego wnętrza i ociepla je.
Czysta forma
W tegorocznej edycji konkursu European Property Awards nagrodę w kategorii Interior Design Private Residence otrzymał projekt domu kwadrantowego. Niezwykłe wnętrza budynku stworzył zespół architektów z pracowni PULVA, prowadzonej przez Adama Pulwickiego.
Doceniony przez jury dom jednorodzinny na warszawskim Wilanowie uzyskał nazwę „kwadrantowego” za sprawą zewnętrznego tarasu, który podczas dnia podąża za słońcem. Ruchomy moduł inspirowany jest dawnym przyrządem służącym do wyznaczania pozycji gwiazd, czyli kwadrantem. Ważną rolę w projekcie odgrywa sztuka współczesna w postaci wielkoformatowych obrazów Katarzyny Zygadlewicz oraz rzeźb Tomasza Górnickiego. Te ostatnie obecne są zarówno w domu, jak i na zewnątrz.
Czar Wilanowa
Rezydencja w Wilanowie urzeka przestronnymi wnętrzami i klasyczną elegancją. Dbałość o detale, szlachetne materiały oraz precyzja w realizacji projektu pozwoliły stworzyć luksusową przestrzeń, która bez wątpienia oczaruje każdego.
Strefę dzienną tworzy kuchnia otwarta na jadalnię i salon. Króluje tu biel, którą przełamano odrobiną czerni, szarości oraz naturalnym drewnem w postaci potężnej wyspy kuchennej i parkietu ułożonego we francuską jodełkę.
Uwagę przykuwa piękne oświetlenie – lampy nad wyspą, kryształowe żyrandole nad stołem, ale przede wszystkim imponujących rozmiarów żyrandol kaskadowy, który zdobi otwartą klatkę schodową jednocześnie na kilku piętrach. Wydobywające się z niego światło zwielokrotniają kryształki i lustra.
Dama w brązie
W poznańskim apartamencie panuje duch nowoczesności, choć można tu znaleźć wiele odniesień do klasyki. Tworząc wnętrze projektanci ze Studia ZENDIZAJN sięgnęli po dobre materiały i meble zaprojektowane przez nazwiska z pierwszych stron podręczników wzornictwa. Wszystko zostało tu dopięte na ostatni guzik, a główną rolę pełni coraz modniejsza ciemna kuchnia.
We wnętrzu projektanci zmienili układ pomieszczeń, umieszczając kuchnię blisko salonu. Jej nasycona, ciemna kolorystyka to ciekawa odmiana po białych wnętrzach, które królowały przez kilka ostatnich sezonów.
Głęboki brąz forniru na frontach szafek pięknie współgra z brązem blatów i jednocześnie kontrastuje z jasną podłogą. Dzięki temu przestrzeń ma wyrafinowany i elegancki charakter.
Sposób na fusy
Najlepsze herbaty to herbaty liściaste, ale jest z nimi jeden problem – fusy, które nie zawsze chcą opadać na dno filiżanki i bardzo utrudniają delektowanie się naparem.
To dlatego wymyślono zaparzacze – patent prosty i zarazem wyjątkowo przydatny, bo pozwalający szybko i łatwo pozbyć się z naczynia tego, co zbędne.
Zdrowa dieta oraz picie naparów z leczniczych roślin staje się udziałem coraz większej grupy ludzi. Swoje menu wybieramy w sposób coraz bardziej świadomy i przemyślany, rezygnując między innymi z herbatek ekspresowych w torebkach i typu instant na rzecz herbat liściastych, ziół oraz rozdrobnionych owoców i ich mieszanek.
Proces przygotowania naparów z tego rodzaju surowców ułatwiają odpowiednie akcesoria – dzbanek wyposażony w zintegrowany zaparzacz i podgrzewacz, a w przypadku pojedynczej osoby – zaparzacz, który można umieścić w filiżance lub kubku.